مالزی در راه کاهش وابستگی شدید به صنعت الکترونیک گام بر می دارد # کوالالامپور، خبرگزاری جمهوری اسلامی 17/03/79 دولت مالزی برای رهایی از وابستگی بیش از حد به صنعت الکترونیک برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود می کوشد صنایع دیگر را نیز رونق بخشد.
"دایم زین الدین" وزیر دارایی مالزی در همایشی که دوشنبه برای تقویت بنیان های اقتصادی این کشور در کوالالامپور تشکیل شد گفت مالزی برای رشد اقتصادی خود باید به بخش های اقتصادی دیگر غیر از الکترونیک اهمیت دهد تا اقتصاد آن شکوفاتر شود.
چندی پیش گروهی از کارشناسان بین المللی صنعتی و اقتصادی در همایشی که در سنگاپور همسایه جنوبی مالزی برگزار شده بود هشدار دادند که وابستگی بیش از حد آسیا به صنعت الکترونیک برای رهایی از بحران سه ساله مالی این منطقه را در برابر تلاطم های بزرک جهانی و دوره ای اقتصاد آسیب پذیر می کند و می تواند دوره ای از رکود کشنده را همراه بیاورد.
محصولات برقی و الکترونیکی در 15 سال گذشته سردمدار صادرات مالزی بود.
در سه ماه نخست سال جاری میلادی ، 21/17 میلیارد دلار محصولات برقی و الکترونیکی از مالزی به خارج صادر شد که 7/57 درصد صادرات را تشکیل می داد و 20 درصد نسبت به مدت همانند از سال گذشته میلادی افزایش داشت.
دایم زین الدین که از اندیشمندان اقتصادی مالزی به شمار می آید و به "ماهاتیر محمد" نخست وزیر این کشور نیز مشاوره اقتصادی می دهد در سخنان خود گفت ،صنایع چوب، چرم،کائوچو وروغن نخل به عنوان صنایع غیر الکترونیکی هستند که باید تقویت شوند .
به گفته وی این صنایع می توانند درآمد فراوانی برای مالزی ایجاد کنند.
وی افزود فن آوری رایانه ای و مواد غذایی نیز از زمینه هایی هستند که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند.
دایم زین الدین همچنین گفت موسسه های اقتصادی می توانند به عنوان یک تقویت کننده در فعالیت های اقتصادی و صنعتی کشور عمل کنند تا در رشد اقتصادی ملی شراکت داشته باشند.
238* ـ *1062 پایان

سرخط اخبار اقتصاد