مشاور رییس جمهوری :بازنگری قانون مناطق ویژه اقتصادی آغاز شده است # مشهد، خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/02/79 داخلی.اقتصادی مناطق.ویژه.
مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت : بازنگری در قانون مناطق ویژه اقتصادی آغاز شده است .
حسین نصیری روزجمعه به خبرگزاری جمهوری اسلامی درمشهد گفت :این بازنگری اکنون در دبیرخانه شورایعالی مناطق کشور درحال انجام است و و پس از تصویب هیات وزیران به صورت لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهدشد.
وی افزود : براساس قانون جدید بسترهای همکاری وزارتخانه های راه و ترابری ،اموراقتصادی و دارایی ،کشور، نیرو ،امورخارجه ،همچنین گمرکات و راه آهن در این مناطق فراهم می شود .
وی اضافه کرد :همچنین دراین قانون تردیدهای کارشناسی وزارتخانه های مرتبط با مناطق ویژه اقتصادی در اجراء و تصمیم گیری شفاف وبرطرف می شود.
نصیری گفت : مناطق آزاد تجاری واقتصادی علاوه برتاثیرگذاری در بازارهای جهانی باعث رونق اقتصاد داخلی می شود.
وی افزود: تاکنون 24 منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در کشورایجاد شده که مناطق آزاد "کیش،قشم ،چاه بهار "و بقیه مناطق ویژه اقتصادی می باشد.
وی گفت :سه منطقه ویژه اقتصادی با گرایش های انرژی ،پتروشیمی و فن آوری ،انبارداری و ترانزیت کالا ایجاد شده است .
نصیری افزود: همجنین چهار منطقه با گرایش الکترونیک در شیراز ،کشتی سازی خلیج فارس ، نساجی یزد ، پیام الکترونیک ، باربری و حمل و نقل هوایی کرج تاسیس شده است .
دبیر شورایعالی مناطق آزاد گفت :منطقه ویژه اقتصادی سرخس بدلیل قرار گرفتن در مرز جمهوری ترکمنستان درترانزیت کالاهای خارجی به آسیای میانه و حوزه خلیج فارس از موقعیت ویژه ای برخورداراست .
نصیری یکی از مشگلات مناطق آزاد تجاری و اقتصادی را نبود بانک های خارجی در این مناطق دانست .
وی افزود: سرمایه گذاری خارجی برای مشارکت در طرحهای اقتصادی و عمرانی در مناطق آزاد نمی تواند ارز را با کیسه حمل و یا درآمد حاصل از سرمایه گذاری را با روش کیسه ای خارج سازد.
وی خواستار موافقت تاسیس بانک های خارجی در مناطق آزاد کشور شد .

سرخط اخبار اقتصاد