۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6671124
T T
۰ نفر
روسیه برای مغرب نیروگاه اتمی می سازد ..........................................
مادرید، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.اقتصادی.نیروگاه.هسته ای.اسپانیا.روسیه.
مطبوعات اسپانیا از تلاش روسیه برای جلب موافقت دولت مغرب برای ایجاد یک مرکز اتمی برای تولید برق در این کشور شمال غربی آفریقا خبر دادند.
روزنامه "ال پاییس" چاپ مادرید، امروز (سه شنبه ) در این باره نوشت: این مذاکرات از چندی پیش میان مسئولان شرکت دولتی "اتم استوری اکسپورت" روسیه و دولت مغرب آغاز شده است و در همین راستا، روز دوشنبه یک هیات روسی وارد رباط پایتخت این کشور افریقایی شد.
این روزنامه افزود: هیات مذکور قرار است امروز از منطقه سیدی بولبرا مغرب که در 400 کیلومتری جزیره "لانزاروته"، یکی از هفت جزیره قناری اسپانیا در اقیانوس اطلس قرار دارد، دیدن کند.
به نوشته ال پاییس، پیشنهاد روسیه برای ایجاد تاسیسات اتمی در این منطقه، نگرانی مقامهای محلی در جزایر قناری اسپانیا را برانگیخته است.
این روزنامه به نقل از "سانتیاگو پرز" سخنگوی حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا در امور زیست محیطی نوشت که حزب مزبور از دولت خواهد خواست از راه دیپلماتیک برای تضمین امنیت جزایر قناری اقدام کند.
بر پایه این گزارش، "پاولینو ریورو" رییس دولت محلی ایالت جزایر قناری نیز گفت که به دنبال درخواست از دولت مرکزی اسپانیا برای اعلام موضع رسمی خود در قبال روند تازه اتمی کردن سواحل اقیانوس اطلس توسط دولت مغرب است.
دولت مغرب در پایان دهه 90 میلادی تصمیم داشت با فن آوری چین، تاسیسات اتمی برای گرفتن نمک از آب دریا مستقر کند که این طرح در همان زمان با مخالفت مقامهای جزایر قناری مواجه شد.
اسپانیا در آن زمان به مغرب پیشنهاد کرد در قبال دست کشیدن از استقرار تاسیسات اتمی مذکور، تاسیسات مشابهی با نیروی باد از سوی اسپانیا دریافت خواهد کرد اما هرگز به این وعده عمل نکرد و در نتیجه، هیچیک از دو طرح یادشده تاکنون اجرا نشده است.
شبد/اروپام 350/2230 شماره 028 ساعت 06:21 تمام انتهای پیام D29.21-06-04

سرخط اخبار اقتصاد