۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6671113
T T
۰ نفر
توصیه های وزارت راه و ترابری برای سفرهای نوروزی ..............................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 داخلی.اقتصادی.راه.سفرهای نوروزی وزارت راه و ترابری از مسافران نوروزی خواست تا هنگام سفر در بیش از 175 هزار کیلومتر جاده های کشور ضمن رعایت مقررات رانندگانی از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان کامل را پیدا کنند.
براساس این گزارش با توجه به اینکه بیش از 90 درصد از سفرهای نوروزی از طریق بخش حمل ونقل زمینی صورت می گیرد ، رعایت ملزومات سفر ضروری است .
دراین اطلاعیه به رانندگان 15 توصیه ایمنی شده که در زیر آمده است : -1 بااستناد به مواد سه و 19 قانون ایمنی راه ها و راه آهن و اصلاحیه های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده 126 آیین نامه راهنمایی و رانندگانی حداکثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه ها 120 کیلومتر و اتوبوس مینی بوس ، تریلر و کامیون 110 کیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذکور در اتوبان ها 70 کیلومتر در ساعت است.
2 - در بزرگراهها خودروهای سبک 110 کیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی 100 کیلومتر در ساعت و کلیه وسایل نقلیه در جاده های اصلی به هنگام روز 95 کیلومتر و شب 85 کیلومتر است و در جاده های فرعی هنگام روز 85 کیلومتر و شب 75 کیلومتر در ساعت می باشد .
براساس تحقیقات به عمل آمده کاهش سرعت به میزان 10 کیلومتر درساعت ، میزان تصادف را 20 درصد ، تعداد مجروحان را 30 درصد و تلفات جانی را 40 درصد کاهش می دهد.
3 - عدم استفاده از نور بالای بیجا،استفاده از نور بالا درفاصله 150 متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شکن در حین بروز کولاک و مه.
4 - عدم خوردن ، آشامیدن و صحبت کردن با بغل دستی و یا نگاه کردن به سرنشینان.
5 - توجه به ضخامت عاج لاستیک ( حداقل سه میلی متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی می باشد)،اغلب رانندگان خودرو که مهارت کافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت های متعدد می کنند که عدم توجه به این موضوع در هنگام باران به کاهش سطح اصطکاک لاستیک یا آسفالت و وجود سوانح خطرناک منجر می شود .
6 - رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سوالات رسیده باشند که چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است ؟ شعاع آزاد دید چه قدر است ؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب گیری چه میزان است ؟ با چه سرعتی می- توان سبقت گرفت ؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می دهد ؟و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می شود ؟ 7 - در خصوص عدم نقایص فنی خودرو باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه ها و میدان دید ، تنظیم فرمان و... اقدام کرد .
8 - ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راهها ، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی ، کمال دقت را به کار گرفته و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیک را حفظ نمائید .
9 - توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.
10 - جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان .
11 - رعایت فاصله به ازای هر نفر 15 کیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یک ماشین با خودروی جلویی.
12 - نصب پرچم قرمز هنگامی که وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است .
13 - بستن کمربند ایمنی به عنوان یک قانون الزامی است زیرا که هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می کند 14 - از سوار کردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه مثل وانت ، کامیونت سوار نشوند.
15 - دلایلی چون خستگی و خواب آلودگی ، نقص عضو ، استعمال مواد مخدر ، بی توجهی به مقررات ، عجله و شتاب بی مورد ، عدم تشخیص سهم عبور سایرین ، لجبازی ، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است که باید رانندگان از آن پرهیز کنند .
این اطلاعیه در پایان می افزاید: جدی گرفتن اصول ایمنی از مهمترین نکاتی است که بیش از 90 درصد از بروز سوانح رانندگی جلوگیری می کند.
اقتصام 1601 1521 شماره 017 ساعت 19:13 تمام انتهای پیام D29.13-19-11

سرخط اخبار اقتصاد