روزنامه روس: کشورهای صادرکننده گاز برای تشکیل اوپک گازی به توافق رسیدند ......................................................................
مسکو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/85 خارجی.اقتصادی.روسیه.ایران.گاز به نوشته یک روزنامه چاپ مسکو، کشورهای صادرکننده گاز از جمله روسیه، ایران، قطر، ونزوئلا و الجزایر برای تشکیل "اوپک گازی" به توافق دست یافتند.
روزنامه "کامرسانت" روز دوشنبه نوشت: این کشورها توافق کردند که موضوع "اوپک گازی" نهم آوریل 20( فروردین ) در دوحه پایتخت قطر مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
به نوشته این روزنامه حتی جزایر "ترینیداد و توباگو" نیز حضور خود در نشست دوحه را اعلام کرد.
به گفته نماینده "گازپروم" روسیه، هیاتی به ریاست "آلکسی میلر" رییس شرکت روس، به دوحه رفته است.
کامرسانت افزود: با توجه به قصد ایران برای انجام معاملات گاز به"یورو"، واحد پولی این کارتل، یورو خواهد بود.
"ایران بصورت فعال از ایجاد اوپک گازی حمایت کرده و رهبر انقلاب اسلامی، نخستین مقامی بود که پیشنهاد تشکیل این سازمان را مطرح ساخت" "پوتین" نیز از این پیشنهاد حمایت کرد، برای "هوگو چاوز"رییس جمهوری ونزوئلا نیز هر نوع اتحاد در درجه اول ارزش سیاسی دارد و بعد اقتصادی.
این روزنامه نوشت: چاوز در تشکیل "اوپک گازی" نقش بسیار فعالی دارد.
"چنین پیشنهادی با عصبانیت آشکار غرب و در درجه اول آمریکا مواجه شد، چون به عقیده این کشور بازار و نرخ آزاد ذخایر انرژی را محدود کرده و مغایر منافع دراز مدت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی است" اروپا حتی بیش از آمریکا نگران تشکیل "اوپک گازی" بوده و مایل به تنوع تحویل دهندگان گاز است.
کامرسانت افزود: سران "گاز پروم" قصد دارند بصورت بی واسطه در آلمان وسایر کشورهای اروپا گاز بفروشند، در این صورت درآمد این شرکت از این محل نه 290 دلار کنونی بابت هر هزار متر مکعب، بلکه400 تا 500 دلار خواهد بود.
"این چشم انداز، اروپا را به وحشت انداخته و به هر نحو در مقابل توسعه طلبی های گازپروم مقاومت می کند" این روزنامه نوشت: غرب از کلمه "اوپک" می هراسد، چون یادآور سال 1973 است که پس از تجاوز اسراییل به اعراب، اوپک از نفت بعنوان سلاح ضد غربی استفاده کرد و بر اثر آن نرخ یک بشکه نفت از 2 الی 12 دلار افزایش یافت.
"ایران و ونزوئلا از موسسان اوپک در سال 1960، مایلند مشابه گازی آنرا نیز پدید آورند و برای استفاده از این ابزار علیه غرب آماده اند، مواضع پوتین نیز در غرب به همین صورت تفسیر می شود" کامرسانت، نقطه ضعف این کارتل گازی را تفاوت منافع کشورهای عضو دانست و نوشت: همه مانند ایران و ونزوئلا مواضع آشکار ضد غربی ندارند.
"قطر متحد آمریکا محسوب می شود و الجزایر با گازپروم در سال گذشته یادداشت تفاهم امضا کرد اما روابط آنها در مرحله ابتدایی قرار دارد" به نوشته این روزنامه، تاسیس "اوپک گازی" در چارچوب گردهمایی کشورهای صادرکننده گاز در دوحه صورت می پذیرد.
کشورهای دارای 70 درصد ذخایر گاز جهان این سازمان را در سال 2001 تشکیل دادند.
به گفته ناظران، این سازمان تا این زمان ساختاری فاقد از نفوذ داشت اما با تشکیل "اوپک گازی" همه چیز تغییر خواهد کرد.
اروپام355/2240 شماره 055 ساعت 54:15 تمام انتهای پیام D28.15-54-23

سرخط اخبار اقتصاد