وزیر نفت : در صورت سقوط قیمت نفت - اوپک تصمیم تازه ای می گیرد ..........................................................
تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 داخلی. فرهنگی. وزیر نفت . اوپک. وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در تشریح تازه ترین تصمیمات نشست اوپک در وین گفت: اگر قیمت نفت در بازار جهانی سقوط کند به طور حتم اوپک با برگزاری نشست اضطراری تصمیمات جدیدتری می گیرد.
به گزارش روز جمعه روابط عمومی وزارت نفت - مهندس " سید کاظم وزیری هامانه -" در بازگشت از اجلاس اوپک تصریح کرد :اگر قیمت ها در سطح کنونی باقی بماند تصمیم جدیدی در اوپک اتخاذ نمی شود.
وی با اشاره به دستاوردهای صد وچهل وچهارمین اجلاس اوپک افزود :بحت مهمی که در اجلاس اصلی نیز توصیه شد-توجه جدی به وضعیت بازار-تغییر قیمت ها وهمچنین تاکید بر رعایت سهمیه های تعهد شده توسط همه اعضا بود.
رییس کمیته وزارتی نظارت بر بازار اوپک تاکید کرد با وجود تعهد اعضا به کاهش سهم تولید روزانه در دو نشست پیشین- اعضا تنها حدود 68 درصد به تعهدات خود عمل کردند که در نشست وزرا در پایبندی اعضا به کاهش تولید تاکید شد.
وی با بیان اینکه طبق بیانیه اجلاس پیشین اوپک همه اعضا به نسبت سهمیه باید از تولید خود می کاستند -افزود :بعضی از کشورها مانند ایران وعربستان به تعهدات خود پایبند بودند اما برخی دیگر مثل الجزایر و اندونزی به تعهداتشان عمل نکردند.از این رو توصیه در این بود که برای اثرگذاری بر بازار تمامی اعضا به تعهدات خود به طور کامل عمل کنند تا کاهش یک میلیون وهفتصد هزار بشکه ای مورد نظر محقق شود.
وزیر نفت در مورد تصمیمات اتخاذ شده درباره اعضای جدید اوپک گفت: آنگولا که در نشست گذشته به عضویت اوپک در آمده بود در این جلسه رسما به عنوان عضو حضور داشت اما موضوع عضویت مجدد اکوادور هم مطرح است که البته این کشور هنوز درخواست رسمی ارائه نکرده است. وی مشخص کردن تاریخ اجلاس بعدی و برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو اوپک را از دیگر نتایج اجلاس وین ذکر کرد و افزود :همچنین به دبیر کل اجازه داده شد که در صورتی که بازار وضع نامطمئنی پیدا کرد برای جلسه اضطراری از کشورها دعوت به عمل آید.
وزیری هامانه با اشاره به اجلاس عادی که در شهریور ماه برگزار می شود تاکید کرد:پیشنهادی در اوپک مطرح بود که اجلاس میان دوره ای در ماه ژوئن (خردادماه) برگزار شود که به تصویب اعضا نرسید.
علاوه بر اجلاس دوره ای اوپک که هر شش ماه یک بار در وین برگزار می شود بطور معمول اعضا در میان دو اجلاس دوره ای در یکی از کشورهای عضو گردهم می آیند.
فراهنک1888/1927 شماره 048 ساعت 16:37 تمام انتهای پیام 16-37-31.D25

سرخط اخبار اقتصاد