۲۵ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6670697
T T
۰ نفر
دولت اسپانیا و طرحی برای خانه دارشدن همگان 3( و پایانی) .......................................................
مادرید -خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. اقتصادی. مسکن. اسپانیا.
*اجاره بها از نظر دولت اسپانیا -کمک به خانه دارشدن افراد تنها به معنای تملک مسکن نیست بلکه داشتن خانه استیجاری نیز به این هدف کمک می کند و به همین دلیل - دولت کمکهایی را برای پرداخت اجاره بها به افراد نیازمند و مشمول طرح آغاز کرده است. این کمکها بسته به اینکه فرد جوان - معلول - مسن یا دارای خانواده ای پر تعداد باشد -متفاوت است. بطور مثال - اگر یک جوان 27 ساله تصمیم به اجاره خانه بگیرد از یک کمک مستقیم تا دو هزار و 880 یورو از سوی دولت برخوردار خواهد شد.
این افراد همچنین می توانند به خانه هایی به مساحت 45 مترمربع با پارکینک و اجاره ماهانه 311 یورو دسترسی داشته باشند.
مالکان اسپانیایی معمولا هنگام اجاره دادن خانه خود -معادل یک تا شش ماه بهای آن را به صورت ضمانت پرداخت اجاره بها دریافت می کنند .کمکهای دولتی برای چنین مواقعی بسیار موثر است. نکته قابل توجه در این زمینه آن است که اسپانیا دارای 23 میلیون و209 هزار و 842 واحد مسکن است که به گفته موسسه ملی آمار این کشور اروپایی- به معنای آن است که هر خانوار بطور متوسط دو واحد مسکونی در اختیار دارد.
" رافائل پاچکو "مدیرکل معماری و برنامه ریزی وزارت مسکن اسپانیا در این باره گفت که فقط در 5 سال گذشته تعداد یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی مازاد در این کشور ساخته شده است. رقم کل ساخت وسازها در سال گذشته میلادی به 850 هزار واحد رسید.
به گفته وی - هم اکنون 5/68 درصد یعنی 8/15 میلیون واحد مسکونی موجود در اسپانیا خانه های مسکونی مردم و مابقی دومین مسکن آنها است. پاچکو همچنین گفت که اکنون 8/1 میلیون خانه در اسپانیا در دست اجاره است که نشان می دهد ظرف دو سال گذشته شمار آنها 130 هزار و 437 واحد افزایش یافته است. بااین وجود -بسیاری از مردم ترجیح می دهند خانه های آنان خالی بماند و به اجاره نرود زیرا بر اساس قوانین این کشور -نمی توان مستاجر را به آسانی وادار به خروج از خانه استیجاری کرد و یا اجاره بها را بالا برد.
این وضعیت موجب شده است خانه هایی حتی به مدت بیش از پنج سال خالی بماند.
خانم توریخون وزیر مسکن اسپانیا گفت : دولت اکنون در تلاش است تا با اعطای تسهیلات ویژه به مالکان - دادن تضمینهای لازم به آنان برای حفاظت از بنا و اصلاح قانون اجاره - در این زمینه تحرکی بوجود آورد.
*واگذاری زمینهای دولتی برای مسکن طرح دولت اسپانیا برای ساخت واحدهای مسکونی حمایتی - تعدیل بازار و صاحبخانه کردن مردم دارای یک پایه مهم دیگر نیز هست و آن واگذاری زمینهای دولتی برای ساختمان سازی است. بر اساس طرح دولت - تمامی نهادهای دولتی به ویژه وزارت دفاع که مراکز نظامی و پادگانها را در اختیار دارد -موظف هستند زمینهای خود را در درون و اطراف شهرها برای ساخت مسکن به شرکتهای خانه سازی واگذار کنند.
همزمان با وزارت دفاع -وزارت مسکن و شهرسازی نیز ملزم شده است مکانهای مناسب برای ایجاد و استقرار شهرکهای جدید را یافته و اقدامات لازم برای قابل سکونت شدن آنها آغاز کند.
وزارت دفاع در همین راستا گفت که ظرف دو سال اخیر 19 مرکز خود را در شهرهای بزرک واگذار کرده است تا در آنها 17 هزار و 507 واحد مسکونی حمایتی دولتی ایجاد شود.
باید به این رقم - تعداد 13 هزار و 233 واحد که از زمینهای وزارت عمران و 56 واحد که از زمینهای وزارت کشور حاصل می شود را نیز افزود.
*همکاریهای بین المللی وزارت مسکن اسپانیااعلام کرده است به منظور بهبود وضعیت خود و پیشبرد طرح خانه دارشدن همگان - به همکاریهای بین المللی برای استفاده از تجربیات آنان در زمینه مناطق مسکونی و ساخت و ساز ادامه می دهد.
این همکاریها به ویژه در ارتباط با سازمانهایی همچون سازمان ملل متحد و شرکت در نشست های بین المللی خواهد بود.
در سایه چنین اقداماتی است که دولت اسپانیا امیدوار است رشد روزافزون نرخ مسکن را در این کشور که از هنگام ورود پول واحد اروپایی( یورو )در اول ژانویه 2002 سرعتی مهارنشدنی داشته است - کنترل کند.
کارشناسان می گویند کنترل دولت به معنای نزدیک شدن و یا برابری تورم این بخش با تورم عادی سالانه حدود سه درصدی آن نخواهد بود -چرا که اسپانیا دومین قطب گردشگری جهان پس از فرانسه است و هر روز مشتاقان بسیاری از کشورهای مختلف به ویژه شمال اروپا در آن به خرید مسکن و خانه می پردازند.
از این رو -کارشناسان - اگرچه تورم بحرانی را در بخش مسکن برای سالهای آینده پیش بینی نمی کنند -اما اطمینان می دهند که این بخش همچنان سرمایه های بسیاری را بسوی خود جلب خواهد کرد.
ساخت وسازهای انبوه در پایتخت و شهرهای ساحلی اسپانیا گواه صحت این تحلیلها است. اروپام350/2231 شماره 005 ساعت 02:54 تمام انتهای پیام 02-54-10.D25

سرخط اخبار اقتصاد