۲۷ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6626106
۰ نفر
بازارهای پول و سرمایه ترکیه در هفته گذشته ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 آنکارا- بازارهای پول و سرمایه ترکیه هفته گذشته را هم تحت تاثیر فضای حاکم بر بازارهای جهانی ناشی از تعمیق بحران وام در آمریکا قرار گرفتند و هم از تحولات داخلی بشدت تاثیر پذیرفتند.
3288 ،%. ! ;160# شماره 278 به خروجی : اقتصادی /گزارش / اینترنت (کد 6) بررسی بازارهای پول و سرمایه ترکیه در هفته گذشته ...............................................
.
آنکارا، خبرگزاری جمهوری اسلامی 86/12/27 خارجی .ترکیه .اقتصادی .گزارش .بورس .
بورس اوراق بهادار استانبول به عنوان قلب بازارهای مالی ترکیه همانند هفته ماقبل ، هفته پرنوسانی را پشت سر گذاشت ، ولی ارزش سهام در این بازار بطور میانگین 2/52 در صد رشد کرد که بخشی از آن تلافی هفته ماقبل بود.
در هفته ماقبل ارزش سهام در بورس استانبول 7/24 در صد افت داشت .
در هفته ای که گذشت ، ارزش دلار آمریکا در قبال لیرترک 1/20 در صد افت کرد ولی یورو 0/42 در صد افزایش داشت .
ارزش طلا در قبال لیر ترک ، در بورس طلای استانبول 2/21 در صد افزایش و در بازار کاپالی چارشی استانبول 1/42 در صد رشد کرد.
سرمایه گذاران در صندوق های مختلف سرمایه گذاری بطور میانگین 0/15 در صد سود کردند.
نرخ بهره اوراق قرضه سه ساله دولتی ترکیه در هفته گذشته در حدود 18 در صد شد.
سود یک هفته ای سپرده های لیری یک ماهه 0/28 در صد و رپو 0/27 در صد شد که تغییر نسبت به هفته های ماقبل نداشت .
هفته گذشته از نظر تحولات در بورس های جهان تفاوت زیادی با هفته ماقبل نداشت . ولی در داخل حوادث زیادی بود که می توان هفته سورپرایزها نامید.
به روزسازی محاسبات ملی در ترکیه ، میزان تولید خالص ملی و درآمد سرانه این کشور را بیش از 30 در صد بیشتر از روش محاسبه قبلی نشان داد.
درآمد سرانه ترکیه با تغییر شیوه و محتوای محاسبه درآمد ملی و هماهنگ سازی آن با هنجارهای اروپا، به یک باره از پنج هزار و 480 دلار به هفت هزار و 500 دلار افزایش یافت .
در شیوه جدید، محاسبات ملی به روز شده و با در نظر گرفتن نتایج جدید شمارش جمعیت ، ارزش تولید ناخالص ملی ترکیه به یک باره با 31/6 در صد افزایش روبه رو شده است .
بر اساس اعلام موسسه آمار دولتی ترکیه در سال 2006 تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP( که بر اساس شیوه محاسبه قبلی بر اساس سال مبنای 1987 میلادی 576 میلیارد لیرترک جدید بود، در روش محاسبه جدید با 31/6 در صد افزایش به 758/3 میلیارد لیرترک جدید رسید.
تولید ناخالص داخلی ترکیه که با نرخ های جاری در سال 2006 میلادی 400 میلیارد و 46 میلیون دلار بود، در سری جدید محاسبه با سال مبنای 1998 به 526 میلیارد و 429 میلیون دلار رسید.
اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در مورد محرومیت زدایی از مناطق کردنشین شرق و جنوب شرق این کشور و واکنش ها به این اظهارات ، حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه در متوقف کردن فروش ملک به شرکت های خارجی که گفته می شود در رفتار سرمایه گذاران تاثیر گذار خواهد بود، اعتصاب دو ساعته کارکنان و تظاهرات گسترده آنان در شهرهای بزرگ ترکیه در اعتراض به اصلاح نظام تامین اجتماعی و در نهایت در آخرین ساعات کاری هفته گذشته اقدام غیر مترقبه دادستان دیوان عالی قضایی ترکیه برای انحلال حزب حاکم و درخواست وی از دادگاه قانون اساسی برای تحریم فعالیت سیاسی رییس جمهوری ، نخست وزیر و 71 تن دیگر از بزرگان حزب همه تحولاتی بودند که به نوبه خود از پتانسیل لازم برای ایجاد التهاب در بازارها برخوردار هستند.
البته شاید ضربه شدید اقدام دیوان عالی قضایی برای انحلال حزب حاکم به دلیل مصادف بودن با ساعت تعطیلی بازارها در جمعه گذشته ، به امروز دوشنبه موکول شد.
واکنش بازارهای پول و سرمایه ترکیه به اقدام غیرمترقبه دادستان دیوان عالی قضایی ترکیه در اقامه دعوی برای انحلال حزب حاکم آک بسیار تند شد و بورس اوراق بهادار استانبول در اولین ساعات کاری هفته (امروز دوشنبه ) بیش از هفت در صد سقوط کرد.
بورس استانبول در طول امروز هم تا 9 در صد افت کرد. ولی با خریدهای واکنشی ، قدری افت خود را تلافی کرد و امروز را با نزدیک به هشت در صد کاهش پشت سر گذاشت .
دادستان دیوان عالی قضایی ترکیه در آخرین ساعات هفته کاری گذشته در روز جمعه با تقدیم ادعانامه ای به دادگاه قانون اساسی این کشور حزب حاکم عدالت و توسعه (آک ) را به تبدیل شدن به مرکز فعالیت های ضد رژیم لاییک ترکیه متهم کرد و خواستار تعطیلی آن و ممنوعیت فعالیت سیاسی عبدالله گل و رجب طیب اردوغان و ده ها تن از مقامات حزب حاکم شد.
آگاهان سیاسی در آنکارا می گویند این اولین باریست که یک عضو برجسته قوه قضائیه ، رییس جمهوری این کشور را مورد اتهام قرار داده و خواهان عزل وی می شود.
واکنش های دنیای کار ترکیه به این اقدام شوک آور بسیار گسترده بود و قریب به اتفاق سخنگویان از تاثیرات مخرب این اقدام بر اقتصاد ترکیه که ناشی از تحولات در بازارهای جهانی است و تاخیر در برخی از اصلاحات ساختاری در داخل ، ضریب شکنندگی آن را بالا برده ، ابراز نگرانی کرده اند.
باید گفت تعمیق روزافزون کسری در تراز پرداخت های ترکیه یکی از مهم ترین عوامل شکنندگی در اقتصاد این کشور است .
ترکیه یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین کسری در تراز پرداخت های خود است . در شرایطی که نوسانات و التهاب در بازارهای جهانی شدت یافته ، تامین این کسری با قیمت تمام شده معقولتری دشوار شده و اقدام اخیر قوه قضائیه ترکیه هم اثر مخربی بر آن داشته است .
به هر روی در روزهای آتی روند بررسی این پرونده در دادگاه قانون اساسی ترکیه از نظر آینده بازارهای ترکیه بسیار تعیین کننده خواهد بود.
دادگاه قانون اساسی می تواند این شکوائیه را رد کرده یا بررسی آن را قبول کند و از هر دو طرف خواهان ارائه دفاعیه خود شود و سپس برای انحلال یا رد ادعاهای دادستان تصمیم بگیرد که به نوبه خود دوره طولانی تری را می طلبد و می تواند اثرات منفی خود بر اقتصاد را افزایش دهد و طولانی سازد.
به هر روی در هفته ای که گذشته رقم شاخص بورس استانبول در طول هفته گذشته با یک هزار و 48/69 واحد افزایش از 41 هزار و 537/22 واحد به 42 هزار و 585/91 واحد رسید.
در هفته ماقبل بورس استانبول 7/24 در صد کاهش داشت .
در طول هفته گذشته ارزش سهام بخش مالی در بورس استانبول با 2/42 در صد بخش صنایع با 2/24 در صد و بخش خدمات با 3/57 در صد افزایش روبه رو بود.
در هفته کاری گذشته در بورس استانبول 332 اوراق سهام متعلق به شرکت ها معامله شد که ارزش 79 اوراق سهام کاهش یافت ، ارزش 216 اوراق سهام افزایش داشت و ارزش 37 اوراق سهام تغییر نکرد.
در هفته ماقبل کاری 330 اوراق سهام متعلق به شرکت ها معامله شده بود که ارزش 270 اوراق سهام کاهش و 49 اوراق سهام افزایش یافته بود و ارزش 11 اوراق سهام تغییری نداشت .
در هفته گذشته نرخ دلار در قبال لیر ترک 1/20 در صد کاهش داشت و هر دلار به 1/2300 لیرترک فروخته شد.
در هفته قبل نرخ یورو در بازار ترکیه 0/42 در صد افزایش داشت و به 1/9200 لیرترک جدید فروخته شد.
در بازار سنتی طلای کاپالی چارشی ارزش شمش طلا و سکه جمهوریت به ترتیب 1/42 در صد و 1/15 در صد افزایش داشت و به 39/35 و 263/00 لیرترک رسید.
در هفته گذشته ارزش طلای شمش در بورس طلای استانبول با 2/21 در صد افزایش نسبت به هفته ماقبل به 39/25 لیرترک رسید.
با تحولات هفته گذشته ، میزان تغییرات ارزش دلار، یورو و طلا در قبال لیر ترک از اول سال جاری میلادی تاکنون به ترتیب 5/13 در صد، 11/89 در صد و 23/69 در صد شد.
در سال 2007 میلادی نرخ لیرترک در قبال دلار 17/6 در صد، یورو 8/15 در صد، لیره استرلینگ انگلیس 16/67 در صد و فرانک سوئیس 11/42 در صد افزایش ارزش داشت . ولی نرخ طلا با 7/27 در صد رشد روبه رو بود.
خاورم ** 2011 ** 230 ** شماره 095 ساعت 22:00 تمام

سرخط اخبار اقتصاد