رقابت برای کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های ژاپن آغاز شد ....................................................................
توکیو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 09/07/86 خارجی.ژاپن.پلاستیک.محیط.زیست.اجتماعی.
رقابت برای کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های سراسر ژاپن از روز دوشنبه در این کشور آغاز شد.
به گزارش تلویزیون سراسری ژاپن (ان.اچ.کی )، دولت مرکزی، دولت های محلی و فروشگاه های بزرک در سراسر ژاپن این طرح را با هدف کاهش زباله و حفظ محیط زیست در این کشور آغاز کرده اند.
به گزارش ایرنا به نقل از "ان.اچ.کی"، بر اساس این طرح بیش از 46 هزار فروشگاه در سراسر ژاپن از مشتریان خود درخواست کرده اند که از امروز هنگام مراجعه برای خرید به این فروشگاه ها، کیسه های خود را به همراه ببرند.
به گزارش "ان.اچ.کی" دفتر هیات دولت ژاپن اعلام کرد: کاهش زباله های خانگی در کاهش گازهای گلخانه ای بسیار موثر است.
بر اساس پروتکل کیوتو ، ژاپن موظف شده است حداقل به میزان شش درصد از تولید گازهای گلخانه ای در این کشور بکاهد.
کشورهای صنعتی جهان در نشستی در سال 1997 در شهر کیوتوی ژاپن ملزم شدند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را که عامل آلودگی محیط زیست است،کاهش دهند.
براساس مصوبه نهایی،دولت های اروپایی، آمریکا و ژاپن می بایستی طی سال های 2008 تا 2012 میزان انتشار شش نوع گاز گلخانه ای در کشورهایشان را به ترتیب به 7و 6و 8 درصد برسانند که مبنای آن سال 1990میلادی درنظر گرفته شده است.
کارشناسان محیط زیست بر این باورند که گازهای گلخانه ای، ازجمله دی اکسید کربن،نه فقط عامل آلودگی محیط زیست هستند،بلکه موجب افزایش دمای کره زمین نیز می شوند.
آمریکا هم اکنون بزرگترین کشور منتشرکننده گاز کربنیک در جهان است و به این دلیل نقش عمده ای را در گلخانه ای شدن و گرم شدن زمین ایفا می کند.
دولت آمریکا اعلام کرده است به پیمان کیوتو که در کنفرانس سازمان ملل در 1997 میلادی در ارتباط با تغییرات آب و هوایی به تصویب رسیده است، نخواهد پیوست.
آساق/2/280ـ1415 شماره 108 ساعت 17:25 تمام

سرخط اخبار اقتصاد