شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایاب سد "چری" به بهره برداری رسید .............................................................
بجنورد ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 01/02/86 داخلی.اقتصادی.عمرانی.کشاورزی.
شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایاب سد "چری" در شهرستان فاروج با حضور استاندار خراسان شمالی و جمعی از مسوولان این استان به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی روز شنبه در آیین آغاز بهره برداری از این شبکه هدف از ساخت آن را بهبود روش آبیاری هزار و 100 هکتار از زمینهای کشاورزی پایاب سد چری اعلام کرد.
محمد علایی گفت: شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایین دست سد چری، هشت هزار و 600 متر طول دارد و برای ساخت آن هفت میلیارد و 129 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
او افزود: در این شبکه برای افزایش عملکرد، اثربخشی و بهره وری بیشتر از آب، زمینهای کشاورزی پایاب سد چری به روش بارانی و قطره ای آبیاری خواهد شد.
وی گفت: شیب زمین در منطقه به میزانی است که انرژی لازم برای آبیاری بارانی و قطره ای را تامین می کند و نیاز به ساخت ایستگاه پمپاژ نیست.
او افزود: تاکنون آب رودخانه چری با نهرهای سنتی به زمینهای کشاورزی منتقل و زمینها به روش غرقابی آبیاری می شد که بازده آبیاری از 35 درصد فراتر نمی رفت.
وی گفت: با بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایاب سد چری، بازده آبیاری تا 90 درصد افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: سد چری توان تنظیم سالانه شش میلیون مترمکعب آب را دارد.
وی افزود: این سد در 10 کیلومتری غرب شهر فاروج با هدف کنترل سیلابهای منطقه و تامین آب مورد نیاز کشاورزی ساخته شده است.
او گفت: این سد که در سال 1377 به بهره برداری رسیده از نوع خاکی با هسته رسی است که تاج آن 42 متر ارتفاع و 404 متر طول دارد.
7181/626/660 شماره 004 ساعت 59:08 تمام انتهای پیام D01.08-59-08

سرخط اخبار اقتصاد