۲۷ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6582481
۰ نفر
مرحله اول پروژه آسیکودای جهانی به بهره برداری رسید ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 اقتصاد.گمرک.پروژه.- مرحله اول پروژه آسیکودای جهانی با پایان یافتن تغییرات مورد نظر در رویه ترانزیت آن به بهره برداری رسید.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، معاون طرح و برنامه گمرک با اعلام این خبر گفت: پروژه آسیکودای جهانی یکی از هشت پروژه تحول در گمرک و هدف آن ارائه خدمات الکترونیک در محیط دولت الکترونیک است.
رضا جمهوری افزود: گمرک به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی خدمات در جامعه تجاری ، اقدام های زیادی در راستای مکانیزاسیون فرآیندهای سازمانی انجام داده است.
معاون طرح و برنامه گمرک گفت: بعد از اجرای موفقیت آمیز سیستم آسیکودا در بیش از 70گمرک، طی نشست سه جانبه ای با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت، وزارت خارجه، آنکتاد و برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل (UNDP(, گمرک متعهد به اجرای پروژه آسیکودای جهانی جهت تحقق گمرک الکترونیک شد.
وی اظهار داشت: در این راستا تفاهم نامه ای بین UNDP و گمرک ایران در سال 2005 برای پیاده سازی پروژه آسیکودای جهانی به امضا رسید که به دلیل تغییر در سطح مدیریت کلان کشور و سازمان، این پروژه با 4 سال تاخیر مجددا از نوامبر 2008 شروع به کار کرده است.
جمهوری گفت: براساس برنامه زمان بندی شده قرار است این پروژه در 7 مرحله و در مدت 2 سال به بهره برداری برسد.
معاون طرح و برنامه گمرک، از آماده سازی نمونه اولیه ترانزیت در سطح ملی، اجرای آزمایشی طرح در سه گمرک، توسعه سیستم به 14 گمرک مهم و استراتژیک ترانزیتی، آماده سازی نمونه اولیه سایر رویه های گمرکی ظرف 12 ماه همزمان با مرحله اول، اجرای آزمایشی طرح در یک گمرک، توسعه سیستم به 14 گمرک مهم استراتژیک در سایر رویه های گمرکی، ده ماه بعد از اتمام مرحله پنجم و ارتباط با سایر ارگان ها و سازمان ها ظرف 24 ماه همزمان با مرحله اول به عنوان مراحل هفت گانه پروژه آسیکودای جهانی نام برد.
جمهوری با اشاره به برپایی جلسات منظم بحث و تبادل نظر با مسئولان پنج سازمان مهم و استراتژیک از جمله سازمان بنادر و دریانوردی، بیمه ها، راه آهن، انجمن حمل و نقل بین المللی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درخصوص اجرای مرحله اول پروژه آسیکودای جهانی در رویه ترانزیت، گفت: درخصوص بخش Security ICT نیز اقدامات ارزنده ای درخصوص تدوین استانداردهای امنیتی در سطح فیزیکی شبکه، سیستم عامل، دیتابیس و... صورت گرفته و این استانداردها در حال اعمال در سطح شبکه های محلی گمرکات و سیستم آسیکودای جهانی است.
معاون طرح و برنامه گمرک خاطرنشان کرد: طبق برنامه و زمان بندی، مرحله دوم پروژه آسیکودای جهانی به زودی آغاز می شود و امیدواریم با پایان یافتن ارتباطات بین گمرکات و بهینه سازی شبکه های محلی، زمینه اجرای آزمایشی طرح در گمرکات شهید رجایی، باهنر و سرخس فراهم شود.
اقتصام **1594** 1558 شماره 025 ساعت 13:55 تمام

سرخط اخبار اقتصاد