۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6581500
۰ نفر
جایگاه فناوری اطلاعات در لایحه بودجه 88رعایت نشده است ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 اقتصاد.ارتباطات.فناوری اطلاعات دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: جایگاه بخش فناوری اطلاعات در برنامه های توسعه اقتصادی کشور و لایحه بودجه سال 88 رعایت نشده است.
به گزارش ایرنا، عبدالمجید ریاضی روز شنبه در نخستین همایش تخصصی امداد و هماهنگی رایانه ای، افزود: توسعه فناوری اطلاعات مستلزم برنامه ریزی کلان و دید اصولی و منطقی است ولی هنوز برنامه ریزان کلان کشوری نگاهی اصولی به مقوله فناوری اطلاعات ندارند. به همین دلیل در برنامه چهارم توسعه جایگاه مناسبی که در شان فناوری اطلاعات باشد، لحاظ نشده است.
وی با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه استقرار دولت الکترونیکی، گفت: در لایحه بودجه سال 88، شش پروژه اساسی با رقم 26 هزار و 500 میلیارد ریال در این حوزه پیش بینی شده که این مبلغ باید از محل درآمدهای وزارت ارتباطات تامین شود.
ریاضی گفت: کشورهایی مانند لهستان و هند به دلیل بکارگیری فناوری اطلاعات به توسعه کامل رسیده اند، طبق آمار تنها در سال 1999 شش درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورها به فناوری اطلاعات اختصاص داشت.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر در ژاپن هزینه تحقیقات، شش دهم درصد تولید ناخالص داخلی است که از این میان 15 دهم درصد مختص آی تی است. در کشورهای اروپایی نسبت رایانه به کارمندان دولت در سال 2000، 46 درصد بوده است که این رقم اکنون به بالاتر از 90 درصد رسیده است.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در این همایش یکروزه گفت: فناوری اطلاعات می تواند بهره وری ملی را افزایش دهد که این امر نیازمند ایجاد برنامه ریزی اصولی و منطقی مسئولان است.
ایجاد مرکز امداد و هماهنگی رایانه ای، می تواند خیلی از نیازهای نهادهای مختلف را در زمینه امنیت جامعه تضمین کند، چرا که ساختار جامعه در فضای مجازی بسیار ملزم به رعایت امنیت و فضای تبادل اطلاعات است.
اقتصام ** 1579 ** 1558 شماره 052 ساعت 17:01 تمام

سرخط اخبار اقتصاد