فتاح: برای تولید برق باید بر فناوری های نوین تکیه کرد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/11/01 اقتصاد.وزارت نیرو.فناوری های نوین وزیر نیرو گفت: راهی غیر از تکیه بر فناوری های نوین از جمله پیل سوختی و هیدروژن برای تولید برق وجود ندارد.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، سیدپرویز فتاح در آیین گشایش همایش ملی هیدروژن و پیل سوختی در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه برای تامین برق کشور مشکل داریم، افزود: این مشکل به انواع و اشکال مختلف بروز می کند اما فرهنگ اجتماعی ما به گونه ای است که در خیلی از مواقع کمبودها و نبودها را تحمل می کنیم.
وی اظهار داشت: اینکه بر سوخت های فسیلی تکیه کرده ایم، اشتباه است و باید هرچه زودتر روش های کهنه را عوض کنیم و به سراغ فناوری های نو برویم وزیر نیرو گفت: ما می توانیم صادرکننده هیدروژن باشیم که درآمد آن از نفت هم بیشتر است و انرژی های تجدیدپذیر می تواند برای ما انرژی مکمل باشد.
فتاح با بیان اینکه می خواهیم از منابعی غیر از سوخت فسیلی برای تولید برق استفاده کنیم، افزود: مصرف برق ما در تابستان و زمستان سینوسی است یا مصرف برق در روز و شب متفاوت است که برق ناشی از این اختلاف مصرف را می توان ذخیره کرد.
وی اضافه کرد: باید به سراغ ساز و کاری برویم که وقتی برق را نیاز نداریم، ذخیره کنیم زیرا در ساعات پرمصرف در تولید برق دچار مشکل می شویم که باید برای آن فکری اساسی کرد.
وزیر نیرو گفت: پیل سوختی این قابلیت را دارد که وقتی برق نیاز نداریم آن را ذخیره کرده و در ساعات پرمصرف از آن استفاده کنیم.
وی افزود: منابع و نیروگاه های برقابی ما برای تولید برق به صورت متمرکز است اما پیل سوختی این قابلیت را دارد که در تولید برق به صورت پراکنده عمل کند.
فتاح با بیان اینکه امروز 50 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های نصب شده ماست، گفت7600:مگاوات برق آبی، 100 مگاوات برق بادی و بقیه هم حرارتی از جمله سوخت فسیلی است.
وی افزود: کشور ما خشک و نیمه خشک با منابع برقابی محدود است که اگر همه سدهای برقابی را بهره برداری کنیم، نمی توانیم از همه آنها برای تولید برق استفاده کنیم.
فتاح اضافه کرد: در واقع برای تولید برق نمی توانیم بر منابع برقابی با قاطعیت تکیه کنیم هرچند تلاش خود را بکار می گیریم تا از نهایت ظرفیت برقابی استفاده کنیم.
وزیر نیرو گفت: از طرفی نیز انرژی نفت و گاز و فسیلی ما هر روز در حال کاهش است و اگر در افق درازمدت به آن نگاه کنیم، باید نگران این موضوع بود چون این منابع روزی تمام می شود.
وی با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله، افزود: براساس این سند می خواهیم کشور صنعتی اول منطقه شویم که برای تحقق آن باید 9 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، حداقل به سالانه حدود 20 میلیارد کیلووات ساعت تولید برق اضافه نیاز داریم.
وی افزود: هرچه گاز و منابع فسیلی داشته باشیم کفاف نمی کند و از طرفی 550 میلیون مترمکعب در روز مصرف گاز داریم در حالی که کل مصرف اتحادیه اروپا 400 میلیون مترمکعب است.
وزیر نیرو گفت: 90 درصد جهان هیدروژن است که باید از این منابع تمام نشدنی نهایت استفاده را کرد و باید از فناوری پیل سوختی هم در تولید برق استفاده کنیم.
وی افزود: از فناوری پیل سوختی برای تولید برق به طور جدی حمایت خواهیم کرد.
وزیر نیرو همچنین از نمایشگاه فناوری های هیدروژنی و پیل سوختی که در حاشیه این همایش برگزار شد، بازدید کرد.
در کنفرانس ملی هیدروژن و پیل سوختی که به مدت 2 روز برگزار می شود، درباره موضوعاتی همچون طراحی و ساخت پیل های سوختی، راهبردهای توسعه فناوری هیدروژن و پیل سوختی در کشور و جهان، کاربرد پیل های سوختی در زمینه های صنعتی، تجاری، خانگی، حمل و نقل، نظامی، واحدهای قدرت جانبی و قابل حمل و نقش دولت، دانشگاه و صنعت در توسعه فناوری هیدروژن و پیل سوختی در کشور بحث و تبادل نظر می شود.
هدف از برگزاری این کنفرانس تحقق اهداف و ماموریت های تعیین شده در صنعت راهبرد ملی توسعه فناوری پیل سوختی کشور مصوب تیرماه سال گذشته هیات وزیران با حمایت وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط اعلام شده است.
این کنفرانس به همت ستاد توسعه فناوری و کمیته راهبردی پیل سوختی ( ریاست جمهوری )، پژوهشکده سبز دانشگاه علم و صنعت و سازمان انرژی های نو ایران (وزارت نیرو) برگزار شده است.
اقتصام ** 9134 ** 1558 شماره 061 ساعت 18:38 تمام

سرخط اخبار اقتصاد