۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6540766
۰ نفر
رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران: از صادرات کالای بی کیفیت به عراق جلوگیری می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 اقتصاد.استاندارد.مهران.ایلام ایلام - رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در ایلام گفت: یکی از تفاهم نامه هایی که در زمینه استانداردسازی کالاهای صادراتی ایرانی با کشور منعقد شد جلوگیری از صادرات کالای بی کیفیت به این کشور بوده است.
نظام الدین برزگری روز پنجشنبه ایران در حاشیه افتتاح نمایندگی اداره استاندارد در مرز مهران به خبرنگار ایرنا اظهارداشت:در این راستا با سازمان استاندارد عراق به این تفاهم رسیدیم که کالاهایی که به عراق صادر می شود استانداردسازی شوند و اجازه صدور کالای بی کیفیت به عراق را نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه با ایجاد آزمایشگاه های مرزی و شرکت های بازرسی کالا در مرزهای کشور از توقف کالا در مرز جلوگیری می شود.
رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران گفت:به لحاظ اهمیت مرز مهران ،نخستین کار در رابطه با تجهیز آزمایشگاههایی که نیاز است در توسعه صادرات به عراق نقش داشته باشد از مهران شروع کردیم.
وی ادامه داد: افتتاح نمایندگی اداره استاندارد در مرز بین المللی به اطلاع دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، سازمان استاندارد عراق و وزارت برنامه ریزی این کشور خواهد رسید.
برزگری با تاکید بر اینکه سعی ما بر این است که استانداردها در کشورمان نهادینه شود،گفت:در این راستا با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به دنبال ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی و جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت وارداتی هستیم.
معاون برنامه ریزی استانداری ایلام نیز با بیان اینکه یکی از ضرورتهای مرز مهران حضور نمایندگی استاندارد در این مرز بود، گفت: آنچه که زمینه حضور پایدار کالاهای ما را در بازار عراق فراهم می کند صادرات کالاهای با کیفیت و استاندارد است.
حشمت الله عسگری افزود:تجار و بازرگانان باید با استاندارد کردن کالاهای صادراتی، بازار عراق را به دست بگیرند.
وی اظهار داشت: توجه به استاندارد نه تنها باعث رونق بازار صادرات کالا خواهد شد بلکه یک بازار پایدار را در مرز مهران بوجود خواهد آورد.
فرماندار مهران نیز با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تجار در مرز مهران نبود نمایندگی استاندارد در این مرز بود گفت:عراق امروز به دنبال کالاهای با کیفیت و با استاندارد است و تجار ما باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند.
ولی الله حیاتی افزود: کشورهای دیگر به عنوان رقیب جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای به دست گرفتن بازار عراق هستند و این مهم تنها در گرو صدور کالاهای با کیفیت است.
وی گفت:استاندارد کالاها باید مورد پذیرش دو کشور باشد و محدودیتهای کالاهایی که در مرز بین المللی مهران برای برخی کالاها ایجاد شده برداشته شود.
7170/633/ 640 شماره 012 ساعت 11:45 تمام

سرخط اخبار اقتصاد