۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6533791
۰ نفر
چین درپی گسترش تقاضای داخلی است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 اقتصاد.چین.یوان تهران- رییس جمهوری چین گفت که کشور متبوعش درپی گسترش تقاضای داخلی است و به اصلاح نرخ واحد پولش متعهد می ماند.
به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز ، هیو جینتائو این مطلب را به دنبال ماه ها کشمکش در مورد سیاست ارزی پکن و مازاد تراز تجاری بالای چین عنوان کرد.
وی در نشست کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا - اقیانوسیه ( آپک ) در یوکوهامای ژاپن گفت: چین به شدت تلاش می کند تا ابزارهای کارامد و پایداری را برای گسترش تقاضای داخلی به ویژه تقاضای مصرف کننده ایجاد کند رییس جمهوری چین همچنین گفت که این کشور به تشویق تراز پرداختهای بین المللی متوازن شده به عنوان یک وظیفه مهم در تضمین ثبات اقتصاد کلان ادامه خواهد داد.
رشد سریع اقتصادی چین به تقویت اقتصاد جهانی کمک کرده است و در حالیکه کشورهای اروپایی و آمریکا درگیر نرخ بالای بیکاری و گرفتاری های مالی هستند، موجب حرکت اقتصادهای آسیایی شده است.
اما تنشهای بین المللی بر سر قدرت در حال رشد چین و اینکه چگونه این کشور برای استفاده از آن برنامه ریزی می کند، در نشست کشورهای عضو گروه 20 که جمعه گذشته در کره جنوبی پایان یافت ،مطرح شد.
چین پیش از این برای تقویت صادرات خود و دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر، اقدام به پایین نگه داشتن نرخ برابری پول خود در بازار جهانی ارز کرده بود.
پایین نگهداشتن ارزش یوان ازسوی چین با وجود مازاد تراز تجاری بالای این کشور، موجب تنش بین این کشور و ایالت متحده آمریکا شد.
**اقتصام 1063* 1561** شماره 022 ساعت 12:53 تمام

سرخط اخبار اقتصاد