سخنگوی وزارت بازرگانی:تعرفه واردات قابل افزایش نیست، تولید باید رقابتی شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 اقتصاد.بازرگانی.یارانه اصفهان - مشاور وزیر و سخنگوی وزارت بازرگانی با بیان اینکه تعرفه های واردات به کشور در بالاترین سطح ممکن قرار دارد، گفت: تعرفه ها بیش از این قابل افزایش نیست و باید تولید در کشور رقابتی شود.
به گزارش ایرنا، سیدعلیرضا شجاعی روز شنبه در جمع خبرنگاران در اصفهان افزود : ایران درزمره شش کشور دارای بالاترین نرخ تعرفه واردات قرار دارد و تعرفه ها قابل افزایش نیست، زیرا استفاده بیشتر از آن به عنوان یک ابزار حمایتی کاربرد ندارد و به تجارت ایران با دیگر کشورها لطمه می زند وی اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها را در رقابتی شدن تولیدات کشور و اصلاح ساختار تولید موثر دانست و گفت: در نظام رایج ، یارانه ها به حلقه های اول تولید و دهک های بالای جامعه تعلق می گیرد اما با هدفمندسازی ، یارانه ها به حلقه های پایانی فرایند تولید و مصرف یعنی مصرف کنندگان و بیشتر به اقشار آسیب پذیر تعلق می گیرد.
شجاعی متذکر شد: باز توزیع یارانه ها به شرط مدیریت صحیح منابع از سوی خانوارها به نفع جامعه است.
وی در خصوص پیش بینی های وزارت بازرگانی برای جلوگیری از شوک افزایش قیمت ها پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، توضیح داد: این وزارتخانه برای تامین 13 قلم کالای اصلی سبد مصرفی خانوارها که 35 درصد سهم مواد مصرفی آنان را تشکیل می دهد برنامه ریزی کرده و تمهیدات لازم را برای تامین این نیازها پیش بینی کرده است.
سخنگوی وزارت بازرگانی همچنین از تدوین بسته های سیاستی این وزارتخانه خبرداد و متذکر شد: در تکمیل برنامه های سیاستی از طریق تقویت بخش نظارت و بازرسی، با افزایش غیرمنطقی قیمت ها به شدت برخورد می شود که در این راستا امسال 10 میلیون ناظر در سراسر کشور از طرف سازمان حمایت از مصرف کننده، اصناف و بازرسان افتخاری نظارت بر قیمت ها را عهده دار بوده اند.
شجاعی با تاکید بر تقویت تشکل های حمایت از مصرف کننده ، اظهار داشت: در این زمینه حرکت هایی شده که از 9 اسفندماه روز حمایت از حقوق مصرف کننده این تشکل ها به صورت جدی تر و نهادینه فعالیت خود را دنبال می کنند.
وی همچنین درموردو ضعیت نان و برنامه های وزارت بازرگانی برای این بخش گفت: ایجاد نانوایی های آزاد پز به خوبی جواب داده و مردم از نان با کیفیت این نانوایی ها استقبال کرده اند.
شجاعی افزود: باتوجه به یارانه چهارهزار میلیارد تومانی دولت برای نان و ضایعات 25 تا 30 درصدی آن ، نهضت سیلوسازی برای ایجاد فضای مناسب نگهداری گندم با عملیات ساخت 13 سیلو به ظرفیت یک میلیون تن در استان های کشور آغاز شده و در کنار این اقدامات از تولید نان صنعتی نیز حمایت می شود که این کار در قالب طرح از مزرعه تا منزل دیده شده است.
وی تصریح کرد: تولیدکنندگان کشور باید تلاش کنند تا هزینه های پنهان تولید و عرضه را کاهش دهند که در این راستا نهضت کاهش قیمت با عضویت 15 دستگاه ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه متولی امر واردات وزارت بازرگانی نیست و این وزارتخانه در بحث واردات از مدعیان است ، اظهار داشت: دستگاه های مختلف در زمینه واردات فعال هستند که برای به سامان شدن مقوله واردات باید تمامی دستگاه های درگیر وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
/558/ 607 شماره 072 ساعت 18:48 تمام

سرخط اخبار اقتصاد