واردات محصولات کشاورزی دستیابی به خودکفایی را تهدید می کند ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 اقتصاد.نبی پور.دام پزشکی تهران - رییس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران، گفت: واردات بی رویه محصولات کشاورزی و دامی موجب کاهش انگیزه تولیدکنندگان می شود که در آن صورت خودکفایی محقق شده در تولید این محصولات پروتئینی تهدید می شود.
به گزارش خبرنگاراقتصادی ایرنا، ناصر نبی پور روز شنبه در نشست خبری خود که به مناسبت روز ملی دامپزشکی برگزار شد، افزود: زمانی که در تولید محصولاتی چون گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر خودکفا شده ایم نیازی به واردات این محصولات نیست.
وی با انتقاد از واردات دام زنده به کشور، گفت: این امر علاوه بر ضربه به بخش تولید، موجب ورود انواع بیماری به کشور نیز می شود.
رییس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران اظهار داشت: بیماری تب کریمه کنگو در دهه های 40 نیز در کشور بروز کرده، اما مناطق بروز این بیماری در سال جاری بدلیل ورود این دام ها از استان های شرقی تغییر کرده است.
به گفته نبی پور بدلیل وجود مرزهای گسترده کشور، بدنبال صدور اجازه واردات دام زنده، دام های قاچاق که از هیچگونه سیستم قرنطینه ای عبور نمی کنند نیز به کشور وارد می شود.
وی با اشاره به قانون مصوب سال 1352 دامپزشکی، گفت: در صورت اجرای کامل این قانون بروز بیماری های دام در کشور بسیار محدود خواهد شد.
رییس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران، کمبود نیروی انسانی، بودجه و قدرت اجرایی را از جمله مشکلات این بخش عنوان کرد و گفت: تعداد نیروهای انسانی فعال در سیستم دامپزشکی کشور نمی تواند پاسخگوی نیاز گسترده این بخش باشد.
وی ادامه داد: بخش دامپزشکی با سلامت غذا و بدنبال آن با سلامت مردم در ارتباط است که این امر افزایش توجه به این بخش را توجیه می کند.
نبی پور همچنین تغییرات پی درپی رییس سازمان دامپزشکی را یکی دیگر از مشکلات این بخش قلمداد کرد که این امر در کشورهای پیشرو در بخش تولیدات کشاورزی و دامپروری کمتر صورت می گیرد.
وی پیشنهاد داد: بهترین شرایط برای فعالیت سازمان دامپزشکی این است که مانند سازمان محیط زیست بتواند بصورت مستقل فعالیت خود را انجام دهد.
رییس جامعه دامپزشکان ایران از تشکیل ستاد بزرگداشت روز دامپزشک خبر داد و گفت: سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی بعنوان مجری این ستاد مشخص شده و تشکل ها نیز بعنوان اعضای این ستاد فعال خواهند بود.
اقتصام **ا.د** 1558 شماره 034 ساعت 14:31 تمام

سرخط اخبار اقتصاد