۲۶ مهر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6517804
۰ نفر
افزایش نگرانی ها از سیر نزولی رشد اقتصادی چین .............................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 26/07/1390 اقتصاد.چین.سیاست های پولی پکن - نگرانی ها از سیر نزولی رشد اقتصادی چین به عنوان یکی از موتورهای محرک اقتصاد دنیا،دربین محافل اقتصادی جهانی افزایش یافته است .
مطبوعات اقتصادی چین روز سه شنبه نوشتندبانک های جهان احتمال اجرای سیاست انبساطی پولی توسط دولت پکن را ضعیف می دانند. تحلیلگران برخی بانک های جهانی از جمله بانک جی پی مرگان(JP Morgan)، بانک استرالیا و نیوزلند(ANZ) و بانک او سی بی سی(OCBC) اجرای سیاست انبساط پولی در چین را بعید دانسته اند.
تحلیلگران بانک های یادشده در واکنش به انتشار داده های اقتصادی جدید چین این عقیده را بیان می کنند. شاخص قیمت مصرف کننده چین در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1/6 درصد افزایش و در مقایسه با ماه اوت امسال 1/0 درصد کاهش یافته و کماکان در سطحی بالا قرار دارد.
به گفته تحلیلگران با توجه به دورنمای مبهم تورم در چین، تغییر سیاست پولی فعلی این کشور بسیار ضعیف است. "لیو لی گان"،مدیر اقتصاد بانک استرالیا و نیوزلند دراین باره اظهار کرده است با توجه به آنکه شاخص قیمت مصرف کننده در چین 6 درصد گزارش داده شده و فشار تورم هنوز رو به کاهش نگذاشته ، بعید است تا نسبت به اجرای سیاست انبساطی پولی در این کشور پیش بینی هایی انجام شود. "لی جین" رییس منطقه چین بانک جی پی مرگان نیز گفته است اقدام دولت چین در حمایت از وام دهی به شرکت های متوسط و کوچک علامتی از اجرای سیاست انبساط پولی در سراسر این کشور محسوب نمی شود. نهادهای اقتصادی بین المللی مانند صندوق بین المللی پول می گویند رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به کمی بیشتر از 9 درصد خواهد رسید. این در شرایطی است که گرایش رشد اقتصادی چین در ماه های گذشته نزولی بوده است. اقتصاددانان کشورهای مختلف کاهش رشد اقتصادی چین در آینده را مایه نگرانی دانسته اند. " وانگ تائو "، اقتصاددان هنگ کنگی می گوید: بزرگترین خطر در یک سال آینده برای چین، رکود و کاهش رشد اقتصادی در سراسر جهان است. وی افزود که صادرات چین در حال کاهش است و تورم نرخ بالایی دارد.این را باید به نگرانی فوق افزود. تحلیلگران بر این باورند که تعمیق بحران مالی در آمریکا و اروپا و کاهش رشد اقتصادی چین باعث افت بازارهای سهام و اوراق بهادار خواهد شد. رشد اقتصادی چین در سال 2010 میلادی به 10 و چهار دهم درصد رسید. اما برای کل سال 2011 میلادی 8 و 9 دهم درصد و برای سال 2012 میلادی 8 و شش دهم درصد پیش بینی شده است. آساق ** 275 ** 2100

سرخط اخبار اقتصاد