مانور اطفا حریق منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری برگزار شد .......................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 18/07/1390 اجتماعی.مانور اطفاء.منابع طبیعی شهرکرد- مسوول یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری چهارمحال وبختیاری گفت: مانور اطفا حریق در منابع طبیعی و جنگل های استان برگزار شد.
"عبدالکریم اصلانی" روز دوشنبه در حاشیه برگزاری این مانور به ایرنا افزود:مانور مذکور با هدف هماهنگی، آمادگی، پیشگیری از آتش‌سوزی، تمرین واکنش سریع، تعیین نقاط ضعف وقوت و کاهش میزان خسارات وارده به طبیعت برگزار شد.
وی گفت: در این مانور 50 نفر از اعضای یگان حفاظت محیط استان شرکت کردند.
وی از برگزاری کارگاه های اطفا حریق و آموزش پیشگیری از حریق به بهره برداران از عرصه های طبیعی ازجمله دامداران،‌ کشاورزان و جنگل نشینان خبر داد وگفت:ارایه آموزش به بهره برداران در کاهش آتش سوزی در منابع طبیعی موثر بوده است.
اصلانی افزود: در سال جاری 58فقره آتش سوزی در سطحی معادل 158هکتار از مناببع طبیعی و جنگل های استان رخ داد که بیشتر میزان آتش سوزی با 77هکتار در مراتع،‌42هکتار در جنگل ها و 35هکتار در مراتع مشجر بود.
مسوول یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: میزان خسارت وارده به این اراضی بیش از پنج میلیارد و 390میلیون ریال بدون احتساب خسارت زیست محیطی است.
وی افزود:بیشترین عامل آتش سوزی سهل انگاری، خاموش نکردن آتش، تیراندازی شکارچیان،‌عوانل طبیعی و زباله های همچون شیشه در سطح منابع طبیعی است.
وی میزان آتش سوزی های اتفاق افتاده در سال گذشته در منابع طبیعی استان را بیش از یک هزار و300فقره آتش سوزی عنوان کرد وگفت: بالا بردن سطح آگاهی بهره برداران از جمله دلایل کاهش در آتش سوزی بوده است.
به گزارش ایرنا،‌کل مساحت چهارمحال و بختیاری نزدیک به یک میلیون و 400 هزار هکتار است که معادل 86.6 درصد آن را عرصه های منابع ملی تشکیل می دهد. 7360/558