۹ مهر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6514265
۰ نفر
نرخ برابری یوردر مقابل دلار و ین بازهم کاهش یافت ................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 09/07/1390 اقتصاد.یورو.ارز تهران- نرخ یورو روز جاری ( شنبه) بیشترین کاهش نرخ برابری خود در برابر "دلار" و "ین " را در بیش از یک سال اخیر تجربه کرد.
به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ ، این نگرانی که رهبران اروپا نخواهند توانست بحران بدهی منطقه یورو را کنترل کنند و یونان احتمالا" به دلیل بدهی های خود ورشکست خواهد شد، علت کاهش نرخ برابری یورو در مقابل دو ارز دیگر بود .
نرخ برابری واحد پولی 17 کشور اروپایی به دلیل اینکه موسسه ارزشیابی "استاندارد اند پورز" رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داد و بانک مرکزی آمریکا نیز دور دیگری از اجرای سیاست های تحریک اقتصادی را در پیش گرفت، برابر دلار آمریکا کاهش یافت.
نرخ برابری ین روز در برابر تمامی 16 ارز اصلی هم تراز خود افزایش یافت ، زیرا به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهانی، تقاضای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری امن بالا رفت.
نرخ برابری فرانک سوییس نیز امروز پس از آنکه بانک مرکزی این کشور برای برابری واحد پولی آن سقف تعیین کرد، بار دیگر در برابر یورو کاهش یافت. یکی از چهار اقتصاددانی که از سوی بلومبرگ مورد پرسش قرار گرفت، پیش بینی کرد، بانک مرکزی اروپا در پنج روز آینده اقدام به کاهش نرخ بهره (نرخ استقراض) کند.
"ویزیلی سربریاکو" استراتژیست ارز در شرکت "ولز فارگو" در نیویورک گفت: دو عاملی که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنان بحران بدهی اروپا و ترس از کاهش رشد اقتصاد جهانی است.
وی افزود: تمامی علایم حاکی از آن است که هنوز بازارها بسیار محتاط و ریسک گریز هستند و این موجب افزایش نرخ برابری دلار و دیگر ارزهای مطمئن دیگر می شود.
نرخ برابری یورو که در تاریخ 30 ژوئن (18 تیر) معادل 4502/1 دلار بود، روز شنبه7.7درصد در برابر دلار کاهش یافت و هر واحد آن در برابر 3387/1 دلار خرید و فروش شد.
واحد پول مشترک اروپا با کاهش11.7 درصد در برابر ین، از 84/116 به 12/103 ین رسید.
یورو در تاریخ 26 سپتامبردر مقابل ین ژاپن به برابری 94/101 رسیده بود که پایین ترین نزخ برابری این ارز از ژوئن 2001 بود.
دلار روز شنبه در مقابل ین 4.3 درصد کاهش یافت و در برابری 06/77 ین معامله شد. اقتصام**1063**1601