ایران برای اعزام تیم های عملیاتی - فنی به ترکیه اعلام آمادگی کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/05/21 اقتصاد.خط لوله گاز.ترکیه.انفجار معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با ترکیه و اعزام تیم های عملیاتی - فنی خود برای کمک به ترمیم و تعمیر خط لوله انتقال گاز صادراتی در این کشور است.
مهندس جواد اوجی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران به ترکیه ساعت یک و 10 دقیقه بامداد روز جمعه در عمق 60 کیلومتری خاک ترکیه منفجر و عملا کار انتقال گاز به این کشور متوقف شد.
اوجی خاطرنشان کرد: در طی یک سال و نیم گذشته این برای سومین بار است که خط لوله انتقال گازجمهوری اسلامی ایران به ترکیه در خاک این کشور منفجر می شود.
'علی یرلی کایا' استاندار آغری در اطلاعیه ای اعلام کرده است که انفجار خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه ناشی از اقدام تروریست ها (عناصر پ.ک.ک ) صورت گرفته و بلافاصله جریان گاز به خط لوله قطع شده است.
اوجی افزود: در هفتم مرداد ماه امسال نیز خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه توسط گروهک تروریستی پژاک در داخل خاک ایران منفجر شد اما مهندسین ایرانی توانستند در کمتر از 24 ساعت این خط لوله را ترمیم و روند صادرات گاز به ترکیه را ادامه دهند.
وی یاد آور شد: پیش از انفجار این خط لوله جمهوری اسلامی ایران روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کرد.
معاون وزیر نفت اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران با ترکیه قراردادی برای انتقال سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز از طریق این خط لوله ( معادل روزانه 30 میلیون متر مکعب ) به امضا رسانده است.
اوجی افزود: سال گذشته برای نخستین بار حجم میزان صادرات گاز جمهوری اسلامی ایران به ترکیه از مرز هشت میلیارد و 300 میلیون متر مکعب گاز گذشت که در نوع خود یک رکورد بالا محسوب می شود.
سیام 1478/1647** شماره 019 ساعت 15:02 تمام