معاون وزیرنیرو: ایران به کانون انرژی الکتریکی در منطقه تبدیل می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/03/03 اقتصاد.همایش انرژی.برق تهران - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: جمهوری اسلامی ایران بزودی به کانون انرژی الکتریکی در منطقه تبدیل می شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،محمد بهزاد روز سه شنبه در مراسم آغاز بکار هشتمین همایش ملی انرژی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما گفت: برقراری ارتباط الکتریکی ایران - آذربایجان - روسیه به ظرفیت 700 مگاوات و اتصال به شبکه اروپا، اتصال به کشورهای سوریه و لبنان از طریق ترکیه و عراق و اتصال به شبکه آفریقا، اتصال به شبکه برق کشورهای امارات، قطر، کویت و سایر کشورهای خلیج فارس از طریق کابل زیر دریایی ازجمله برنامه های بخش برق کشور است.
وی برقراری ارتباط الکتریکی شبکه سراسری با جزیره کیش با استفاده از کابل زیر دریایی، استفاده از خطوط HVDC و 765 کیلوولت و برقراری ارتباط الکتریکی ایران و ترکیه برای افزایش ظرفیت انتقال تا یک هزار و 200 مگاوات و فراهم شدن زمینه اتصال به شبکه اروپا را از دیگر برنامه های وزارت نیرو و بخش برق اعلام کرد.
معاون وزیر نیرو گفت: هم اکنون شبکه برق ایران به تمام کشورهایی که با آنها مرز خاکی دارد، متصل است و صادرات برق کشور در سال گذشته به شش میلیارد و 700 میلیون کیلووات ساعت رسید.
به گفته ی بهزاد هم اکنون صنعت برق ایران از نظر ظرفیت اسمی نیروگاه ها، تولید برق، ظرفیت تبادل و طول شبکه برق در رتبه نخست کشورهای منطقه قرار دارد، ضمن آنکه بازده نیروگاه های کشور نیز بالاترین رتبه در منطقه است.
معاون وزیر نیرو گفت: ایران هم اکنون به لحاظ اوج بار مصرف در رتبه دوم کشورهای منطقه قرار گرفته و توانمندی ساخت تجهیزات نیروگاهی، انتقال، توزیع و انجام خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه های بزرگ با وجود تحریم های اعمال شده، به مرز خودکفایی رسیده است.
بهزاد با اشاره به اینکه میزان اوج مصرف برق در سال گذشته 41 هزار و یک مگاوات بود، پیش بینی کرد این میزان در سال جاری به 45 هزار و 100 مگاوات و در سال 1395 به 55 هزار و 395 مگاوات افزایش یابد.
به گفته ی این مقام مسئول در هر 10 سال حجم تاسیسات صنعت برق دو برابر می شود و برای پاسخگویی به نیاز مصرف در بخش های صنایع، کشاورزی، خانگی و غیره تا سال 1394 باید نیروگاه ها، خطوط و پست های انتقال و توزیع جدید با مجموع ظرفیت 25 هزار مگاوات احداث شود.
وی افزود: برای تحقق این امر ضروری است سالانه پنج هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با سرمایه گذاری تقریبی 72 هزار میلیارد ریال در سال به بهره برداری برسد.
بهزاد اظهار داشت: مجموع ظرفیت نیروگاهی احداث شده در سال گذشته پنج هزار مگاوات بود و بر این اساس، مجموع ظرفیت نیروگاهی کشور از مرز 61 هزار و 300 مگاوات گذشت.
وی گفت: همچنین در سال گذشته با احداث بیش از 26 هزار کیلومتر خطوط انتقال، فوق توزیع و توزیع جدید، حجم شبکه های برق در کشور از مرز 770 هزار کیلومتر گذشت.
بهزاد میانگین بازدهی نیروگاه های حرارتی کشور را 5.1 درصد بالاتر از میانگین جهانی اعلام کرد و افزود: بازده کل نیروگاه های کشور در سال گذشته 8.38 درصد بود و هم اکنون به 39 درصد رسیده است.
وی تاکید کرد: اجرای مصوبه هیات وزیران در زمینه تامین برق حاشیه شهرها و اجرای پروژه های بازسازی و اصلاح شبکه ها به کاهش قابل ملاحظه انشعاب های برق غیرمجاز و کاهش تلفات منجر شد، به گونه ای که هم اکنون میزان تلفات شبکه برق کشور از حدود 20 درصد در سال 1386 به 16 درصد رسیده است.
معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو اعلام کرد: برنامه ریزی برای توسعه ظرفیت نیروگاه های برق آبی تا سطح 12 هزار مگاوات، برنامه ریزی جهت احداث نیروگاه های زغال سنگ سوز تا سطح پنج هزار مگاوات و برنامه ریزی برای تبدیل 12 هزار مگاوات نیروگاه های گازی به 18 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.
به گفته ی بهزاد در صورت حذف سوخت مایع نیروگاه ها به میزان 15 میلیارد لیتر، 90هزار میلیارد ریال صرفه جویی ایجاد می شود.
وی افزود:حمایت ازگسترش استفاده از انرژی های بادی ، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده به میزان دو هزار مگاوات (سه درصد مجموع ظرفیت نیروگاهی کشور) تا پایان دولت دهم و حمایت از توسعه استفاده از انرژی اتمی از جمله برنامه های وزارت نیرو است.
بهزاد بااشاره به اینکه شبکه مخابرات نوری صنعت برق شامل 14 هزار کیلومتر کابل نوری آماده بهره برداری است ، افزود: در سال گذشته سه رینگ اصلی آن تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا سطح 20 هزار کیلومتر در دست اجرا است.
وی افزود: افزایش رویت پذیری شبکه در سال گذشته موجب افزایش سطح پایداری و امنیت شبکه و ارتقای کیفی تامین برق شده است.
به گفته ی بهزاد از سال1384 تا زمان اوج مصرف در سال 1388 در مجموع 85 واحد نیروگاهی با مجموع ظرفیت 14هزار و 432 مگاوات در کشور احداث شد و سهم بخش خصوصی از این میزان ظرفیت نیروگاهی 24 درصد بوده است.
معاون وزیر نیرو افزود: از زمان اوج مصرف برق در سال 1388 تا زمان اوج مصرف در سال گذشته 26 واحد نیروگاهی با ظرفیت سه هزار و 104 مگاوات و با مشارکت 37 درصدی بخش خصوصی احداث شده است ، ضمن آنکه از زمان اوج مصرف برق در سال گذشته تا سال1393 در مجموع 132 واحد نیروگاهی با مجموع ظرفیت 25 هزار و 500 مگاوات احداث می شود که سهم بخش غیردولتی از این میزان61 درصد خواهد بود.
به گفته ی وی هم اکنون 14 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود که با واگذاری نیروگاه ها این میزان در حال افزایش بوده و در زمان حاضر 21 نیروگاه آماده واگذاری است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص اثر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: درصد مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کرده اند از5.58 درصد پیش از اجرای این قانون به 4.72 درصد پس از اجرای این قانون رسیده و این در حالی است که درصد مشترکان پرمصرف که دو برابر الگو مصرف کرده اند ، از 9.6 درصد به 1.3 درصد کاهش یافته است.
وی همکاری موثر در هدفمندی یارانه ها، واگذاری 50 درصد ظرفیت نیروگاه های دولتی، واگذاری تمام سهام متعلق به دولت در شرکت های توزیع، احداث و بهره برداری از 15 هزار و 300 مگاوات نیروگاه جدید، احداث شش هزار مگاوات واحد بخار برای تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی، احداث سه هزار مگاوات تولید پراکنده و تولید همزمان برق و حرارت و افزایش ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر تا سطح یک درصد کل ظرفیت نیروگاهی را از جمله برنامه های در دست اقدام وزارت نیرو اعلام کرد.
بهزاد افزود: بهره برداری از نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور با ظرفیت یک هزار مگاوات (سیاه بیشه )، افزایش سالانه یک درصد بازده تولید و دستیابی به بازده 41 درصد در نیروگاه ها، کاهش سالانه یک درصد تلفات، اجرای شبکه هوشمند اندازه گیری برای تمام مشترکان صنعتی، کشاورزی و عمومی و 20 درصد مشترکان خانگی، افزایش مخازن ذخیره سوخت مایع مصرفی در نیروگاه ها به میزان 2 میلیارد و 400 میلیون لیتر و برقدار کردن تمام روستاهای بالای 10 خانوار کشور با اولویت نیروگاه های خورشیدی از دیگر برنامه های مهم صنعت برق تا پایان فعالیت دولت دهم است.
هشتمین همایش ملی انرژی در محل همایش های بین المللی صدا و سیما در حال برگزاری است و تا فردا بکار خود ادامه می دهد.
اقتصام 1561**9169** شماره 046 ساعت 13:52 تمام