۵ اردیبهشت ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6501898
T T
۰ نفر
انتقاد مدیرعامل بورس از بالا بودن میزان تقسیم سود شرکت ها ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/02/05 اقتصاد.بورس.همایش تهران- مدیرعامل شرکت بورس واوراق بهادار از بالا بودن میزان سود تقسیمی توسط شرکت ها وبنگاه ها انتقاد کرد و گفت: براساس آمارها بالاترین سود تقسیمی مربوط به شرکت های ایرانی است که این امر مانع از حجیم تر شدن آنها می شود .
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا حسن قالیباف اصل در همایش تخصصی فرصت های تامین مالی برای ناشران پذیرفته شده در بورس تهران افزود: مدیران شرکت ها وظیفه توسعه براساس منابع داخلی را دارند .
به گفته وی ، مدیران باید علاوه بر تدوین سیاست تقسیم سود ، میزان ارزش افزوده را نیز افزایش دهند تا سهامداران نیز به افزایش سود انباشته در شرکت ها علاقه مند شده و اقتصاد کشور نیز بزرگ ترگردد.
قالیباف اصل با اشاره به ضرورت توجه به ابزار بدهی و اوراق قرضه ، ادامه داد: بهره گیری از این ابزار در دنیا مورد توجه است و شرکت ها در ایران نیز می توانند برای تامین مالی این امر را در نظر گیرند.
به گفته وی ، نسبت بازار بدهی به تولید ناخالص داخلی در دنیا حدود یک درصد است که این رقم در ایران حدود صفر است.
مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار گفت: شرکت ها می توانند از ابزار بدهی اسلامی و اوراق مشارکت برای تامین مالی استفاده کنند و در سال جاری نیز قرار است 15 ابزار اوراق و دو صکوک در بازار منتشر شود.
قالیباف اصل در خصوص انتشار سهام برای تامین مالی نیز افزود: بسیاری از شرکت هایی که وارد بازار سرمایه شده اند هنوز به همان اندازه قبلی باقی مانده اند و نمی توانند فعالیت اصلی را انجام دهند.
وی با اشاره به فرصت های ایجاد شده در بازار سرمایه کشور، اظهارداشت: این امر می تواند در جهت رشد وشکوفایی اقتصاد کشور موثر باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: بازار سرمایه کشور با اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بنگاه های بزرگ اقتصادی مورد توجه قرار گرفته و مردم نیز به این بازار اعتماد دارند .
قالیباف اصل با بیان آنکه، شرکت های حاضر در بورس دارای شفافیت هستند، افزود: این امر میزان اعتماد به شرکت ها را افزایش می دهد.
مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادارسپس گفت : حجم معاملات در سال گذشته رشد مناسبی داشته و به رقم 21 هزار میلیارد تومان رسیده است ، همچنین بازده این بازار نیز 75 درصد بوده و شرکت های مناسبی نیز وارد بازار شده اند .
به گفته وی، حجم معاملات در یکماهه ابتدای سال جاری دو هزار و 500 میلیارد تومان بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 5.2 برابر شده و برهمین اساس بازار سرمایه دوران طلایی را پشت سر می گذارد .
مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار از ورود ابزارها و نهادهای جدید در بازار سرمایه کشور در سال جاری خبر داد و گفت: قرار است بازار ثانویه نیز در بورس پررنگ تر و امکان کشف قیمت و نقد شوندگی دارایی ها افزایش یابد.
وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در تامین مالی نیز اظهارداشت: وضعیت تامین مالی از طریق بورس بهبود یافته به نحوی که در سال گذشته چهار هزار میلیاردتومان تامین مالی از طریق این بازار انجام شد. این رقم در سال 88 تنها حدود یکهزار میلیارد تومان بوده است.
قالیباف اصل گفت: با وجود این پیشرفت ها اما هنوز در زمینه تامین مالی در مقایسه با متوسطهای جهانی فاصله زیادی داریم به نحوی که این رقم در ایران حدود پنج درصد و در دنیا 15 تا 20 درصد است.
وی ، کاهش هزینه تامین مالی را از مزایای انجام این امر توسط بورس عنوان کرد و افزود: در صورتی که شرکت ها خواهان توسعه باشند باید توجه ویژه به تامین مالی را مد نظر قرار دهند که البته سود انباشته برای این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
قالیباف اصل تصریح کرد: هر چند بنگاه های اقتصادی برای سرمایه گذاری ها از منابع داخلی کمتر استفاده می کنند اما در دنیا عمده تامین مالی از طریق سود انباشته انجام می شود.
اقتصام ** 1601**9141 شماره 014 ساعت 11:34 تمام

سرخط اخبار اقتصاد