۱ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6500014
۰ نفر
سال جهاد اقتصادی/ هشت راهکار وزیر بازرگانی برای رسیدن به اهداف جهاد اقتصادی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/01 اقتصاد.بازرگانی.غضنفری تهران -وزیر بازرگانی معتقداست: همزمان با نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان جهاد اقتصادی می توان با در پیش گرفتن هشت راهکار عملیاتی به اهداف کشور در حوزه اقتصاد رسید.
مهدی غضنفری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا عنوان کرد : برای رسیدن به جهاد اقتصادی باید ضمن تجاری سازی تحقیقات صنعتی و نتایج پژوهش های علمی به توسعه صادرات غیرنفتی از طریق کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت پرداخت.
وی سرمایه گذاری گسترده در تمامی حوزه های مختلف اقتصادی و از جمله اجرای طرحهای آمایش تجاری ایجاد برندهای تولیدی و تجاری و تبلیغات برای معرفی این برندها برای بازارهای داخلی وخارجی را برای تحقق جهاد اقتصادی مورد توجه قرار داد .
وزیر بازرگانی تصریح کرد: به کارگیری گسترده ترمنابع بانکی و همچنین فعال تر کردن صندوق توسعه ملی برای پشتیبانی از سرمایه گذاری داخلی ، تکمیل اجرای اصل 44 قانون اساسی و توسعه حضور بخش خصوصی ، بهبود بیش از پیش فضای کسب و کار و توسعه فضای رقابتی و بهبود بهره وری در همه حوزه های تولیدی تجاری و اقتصادی کشور را در رسیدن به اهداف جهاد اقتصادی رهنمون می کند .
به گفته وی ، طرح آمایش تجاری ، کاهش قیمت تمام شده و مدیریت واردات سه عامل مهم در حوزه تولید و تجارت به شمار می آید که وزارت بازرگانی از سال گذشته در برنامه های خود قرار داده و همزمان در حوزه کاهش قیمت تمام شده نیز بیش از 130 راهکار به بخش تولید ارایه شده که می تواند به تحقق برنامه ها کمک کند .
غضنفری در ادامه افزایش درآمد سرانه ، کاهش ضریب جینی و فاصله طبقاتی و افزایش رفاه اجتماعی ، افزایش اشتغال و بهبود همه شاخص های اقتصاد کلان و خرد جامعه را از جمله راهکارهای رسیدن به نتایج جهاد اقتصادی بیان کرد .
وی سپس تاکید کرد : سرعت بخشیدن به همه برنامه های تیم اقتصادی دولت و هماهنگی بیش از پیش برنامه ها لازمه جهاد اقتصادی است .
وزیر بازرگانی دربخش دیگری ازاین گفت وگو اظهار داشت : اجرای دقیق و درست قانون هدفمندی یارانه ها، موفقیت دولت در طرح مسکن مهر و ایجاد اشتغال و نیز توان بالقوه در حوزه های مختلف علمی، پژوهشی ، پزشکی و دقیق نظامی و خیل انبوه جوانان تحصیلکرده به عنوان سرمایه های عظیم اجتماعی از عوامل اثر گذار برای دستیابی بلند در حوزه های اقتصاد است که می توان با جهد و تلاش بیشتری به یک جهش بزرگ اقتصادی در سال 90 دست یافت .
غضنفری تصریح کرد : طبیعی است نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری و چنین دستوری از سوی ایشان نه تنها همه پتانسیل های موجود را به خدمت می گیرد بلکه با کاهش فاصله مقادیر شاخص های اقتصادی با شاخص های سند چشم انداز 20 ساله سبب می شود این حرکت زمینه کامل شدن الگوی پیشرفت کشورمان و تثبیت آن برای الگو برداری سایر ملل مسلمان منطقه از ما شود.
وزیر بازرگانی سپس تحولات اخیر در کشورهای اسلامی را مورد توجه قرار داد و افزود : بدون شک در منطقه ای که گروههای بزرگ مردمی با بیداری اسلامی به خیابان ها ریختند تا از حکومت های خود کامه و وابسته رها شوند ، آن الگویی موفق به جایگزینی در اقتصاد آن کشورها خواهد شد که در کسب شاخص های برتر اقتصادی به موفقیت نائل شده باشند .
غضنفری افزود: نامگذاری سال 90 به عنوان سال جهاد اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حرکتی هوشمندانه برای تکمیل این الگو یا برای تکمیل این نمونه موفق در سطح خاورمیانه است .
اقتصام **1601** شماره 015 ساعت 13:49 تمام

سرخط اخبار اقتصاد