۳۰ اسفند ۱۳۸۳،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6416603
T T
۰ نفر
پیام رییس جمهوری به مناسب حلول سال 1384 # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 30/12/83 "سید محمد خاتمی" رییس جمهوری، روز یکشنبه در آخرین پیام نوروزی خود در این سمت، از آغاز سلام و نه وداع سخن گفت و به دستاوردها و نیز کاستیهای دوران ریاست جمهوریش اشاره کرد. متن پیام نوروزی رییس جمهوری به این شرح است: " بسم الله الرحمن الرحیم " نوروز دل انگیز و آغاز بهار را به هر ایرانی در هر کجا که هست به همه دلبستگان به فرهنک و ادب فاخر پارسی وبه کسانی که نوروز را گرامی می دارند، تبریک عرض می کنم و در این روز آغاز بهاریادشهیدان عزیز و آنان که جان خود را سخاوتمندانه برای انقلاب، برای تمامیت میهن و برای عزت ملت پرداختند، گرامی می دارم و درود می فرستم به روان امام که راه نو تاریخ را به مردم ما نشان داد. این هشتمین وآخرین نوروزی است که به عنوان رییس جمهورباشما سخن می گویم، گرچه وداعی در بین نیست بلکه آغاز سلام است. اما ما و شما در این هشت سال،دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتیم .
ناکامیها، رنجها و نارساییها رااز یک سو کامیابیها، موفقیتها و شادیها را از سویی دیگر تجربه کردیم. اما معتقدم بزرگترین دستاورد این دوران که به یک معنا خود این دوران نیز مخلوق آن امر بزرک بود، شفافیت خواست تاریخی ملت و تبدیل آن به گفتمان غالب بود. انقلاب اسلامی ما اوج تجلی این خواست یعنی آزادی، استقلال و پیشرفت از منظر و بر پایگاه اسلام بود و امروز نه تنها برای ملت ما این خواست مشخص و روشن است که ما همراهی و همگامی همه مسوولان و نخبگان، دست کم در مقام بیان، را می بینیم و این دستاورد کوچکی نیست، گر چه تحقق این خواست بزرک تاریخی، تحقق کامل آن، نیاز به صبوری و صبر و پایمردی دارد. ما کمبودهای فراوانی داشتیم اما دستاوردها نیز کم نبوده است. در این سالها شاهد پیشرفتهای شگفت انگیز علمی، پژوهشی و آموزشی نسبت به گذشته بودیم، شاهد ظهور نسلی کارآفرین و توانا بودیم که نه تنها کارهای بزرک در میهن اسلامی انجام می داد بلکه پیام آور آفرینندگی و خلاقیت در کشورهای دیگر بود و مورد استقبال ملتها و دولتها قرار گرفت تا از توان دانش ایرانی در جهت بهروزی دیگران نیز بهره بگیرد و پشتوانه استوار اقتصاد و اقتدار ملی باشد. برآمدن بنگاههای بزرک اقتصادی در نفت در پتروشیمی در گاز در صنعت در سدسازی در کشاورزی و سایر رشته ها پشتوانه محکمی را برای اقتصاد مطمئن آینده ما فراهم آورد. در بسیاری از شاخه ها و شعبه ها راه خودکفایی را پیمودیم. رشد موزون صنعت و کشاورزی آینده امیدبخش را به ما نوید می دهد. پایین آمدن نرخ بیکاری در سال 83 تا میزان 3/10 درصد، با وجود افزایش جمعیت جوان، افزایش جوان تحصیل کرده و مطالبه کار بالاتر و با کیفیت تر، نشانه این است که راه را به درستی پیموده ایم. در سال 83 نرخ بیکاری 21 درصدی جوانان به 7/18 درصد کاهش یافت و نرخ بیکاری 2/21 درصد زنان به 9/17 درصد پایین آمد. جذب و جلب سرمایه و دانش و فناوری خارجی در عین عزت نفس، ایجاد وزارت رفاه و تدوین نظام جامع رفاه اجتماعی، دانش صادرات غیر نفتی و بالا رفتن سهم صادرات صنعتی نسبت به صادرات سنتی، همگی نوید بخش آینده ای بهتر است و همانگونه که بارها گفته ام بدون هیچ مبالغه ای، امروز ایران در مرحله خیز توسعه دانایی محور قرار گرفته است اما این همه به معنی نبود مشکلات نیست، هنوز بیکاری در جامعه ما درد بزرک ماست. تورم دو رقمی بخصوص بر جوامع و طبقات کم درآمد جامعه ما فشار می آورد و هدفمند نشدن یارانه ها مشکلات بزرگی رابرای اقتصاد ما پدید می آورد و جلوی توزیع عادلانه امکانات را برای آنان که بیشتر شایسته تر و درخورترند، می گیرد.
عدم موفقیت مطلوب در ساز و کار جلوگیری و پیشگیری از حوادث تلخی نظیر زلزله، سیل و سایرآنکه کشور ما یکی از مراکز آنست، باز هم از مشکلات ماست.
تهدیدها و فشارهای خارجی برای جلوگیری از رشد سریع موزون ایران و تبدیل آن به قدرتمندترین کشور مردمسالار و صلح خواه منطقه، مشکل دیگر ماست اما همه اینها با بیداری و حضور مردم قال رفع و دفع است. آشکارشدن آثاراصلاحات بنیادین اقتصادی، اداری، سیاسی و فرهنگی در سالهای اخیر علیرغم همه جفاها، سیاهکاریها و سیاه نماییها و بداخلاقیهای باندی و جناحی و احیانا نهادی، زمینه را برای آینده بهتر و روشنترفراهم کرده است.
نباید نسبت به آینده ایران آباد و آزاد و پیشرفته ناامید بود و بخصوص نسل جوان باید با امیدواری و اعتماد به نفس در صحنه حضور بیابد و در این لحظات که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، فراهم آوردن زمینه حضور مردم در صحنه، انتخابات آزاد و مطلوب و حضور شاداب وانتخابگرمردم می تواند ما را نسبت به آینده امیدوارتر نیز بکند. سپاسگزارم از خداوند مهربان که آنچه راکه تحویل گرفته ام و همین جا از همه دولتهای گذشته سپاسگزاری می کنم، بهتر و پربارتر از گذشته به آیندگان تحویل خواهم داد. از آغاز گفته ام که بنایم بر راستی و صداقت بوده است . گرچه همیشه و همواره همه چیز را با شما نگفته ام ولی آنچه گفته ام راست بوده است و امروز اعتراف به نقص و کبمود و نارسایی و پوزش از مردم را نه باعث تنزل شان دولت بلکه در جهت اهداف و سیاستهایی می دانم که بیان کردم که دولتی که از مردم قدرت را به عاریه گرفته است، باید پیشگام و پیشتاز نقد پذیری ، تحمل و پاسخگویی باشد. نکته دیگری را می خواهم در اینجا با شما مردم بزرگوار در میان بگذارم، امسال و سالهای آینده سالهایی است که نوروز با یکی از روزهای محرم یا صفر مصادف است. محرم در تاریخ ملی ما نقش و جایگاه بزرگی دارد. نه تنها عاشقان و پیروان اهل بیت به محرم احترام می گذارند ، بلکه هموطنان عزیز ما از کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان نیزبه محرم به عنوان رمز و راز آزادگی و آگاهی، احترام ویژه ای قائلند. محرم و صفر با حادثه حماسی عاشورا آغاز می شود و با سالروز رحت پیامبر بزرگوار اسلام و سبط بزرک او امام مجتبی و فرزند نامدار او امام رضا پایان می پذیرد. اجازه بدهید تا درسی را که از مکتب امام حسن می توان آموخت در این لحظات حساس از زبان من بشنوید. به نظر من دراسلام و فلسفه زندگی اسلام، آن گونه که من فهمیده ام، هدفداری، خردورزی، عشق و تلاش جلاگر گوهر انسانیت است، پایداری در راه هدف هنر مردان و زنان بزرک است، انسان موجودی اجتماعی است، در نتیجه هدف او نیز باید اجتماعی باشد. دنیاگریزی و دوری از واقعیتها و ندیدن واقعیتهای مادی و اجتماعی به همان اندازه مذموم است که دنیازدگی و غرق شدن در دنیا، بودن در این دنیا باید هدفهایی به تناسب این دنیا در آن انتخاب شود اما بودن در این دنیا به معنی هضم و حل شدن در دنیانیست که هستی بسی فراختروگسترده تر از رویه پیدای هستی، یعنی دنیا است. اگر ما در دنیای طبیعی زندگی می کنیم ودنیای طبیعی، دنیایی شدن تدریجی است و اگر انسان محدود به انواع حدود روانی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی است، اصلاحگری یک هدف دایم برای یک انسان بزرک است و هدف بزرک پیامبران نیز اصلاحگری بوده است. بزرگترین وجه اصلاح وصابری به نظرمن پافشردن بر حق حرمت مردم، برنتابیدن هیچ توجیهی برای دربند کردن و بدتر از آن تحقیر کردن انسان، هیچ انسانی، نیست و خواستن برخورداری برای همه مردم ، آزادی در اندیشه، منطق در گفتار و قانون در رفتار از وجوه بارز اصلاحات و اصلاحگری است. درست است که گاهی در بزنگاههای اجتماعی و تاریخی لزوم انقلاب تردید- ناپذیر است ولی بپذیریم که انقلاب یک استثنا است . در جهت هدف اصلی مستمر یعنی اصلاحات دایم نمی توان مدعی اصلاحات بودوهمواره برروشهای تند و برافکنانه تکیه کرد. قاعده در اصلاحات مدارا، شکیبایی و پایداری است. بنابراین گاه نگفتن نه وادادگی، مدارا نه تسلیم و سکوت نه سکون و در همه حال از نظر دور نداشتن هدف و پافشردن بر راه، شیوه درست اصلاحگری است.
زمانه داوری خواهد کرد که گاه مداراهایی که بدون گم کردن راه بوده است تا چه حد در ارتقای معنوی و مادی جامعه موثر بوده است.نرمش قهرمانانه امام حسن بشریت را از مسخ شدگی در کانون خودکامگی خشن و تحریف اصالت اسلام نجات داد تا حماسه عاشورا الگوی بیدارگری و آزادگی برای همه انسانها باشد. در مسیر اصلاحات، برنامه داشتن، پرهیز از شتابزدگی وناآرامی شرط ضروری پیروزی است. در پایان دست نیاز به درگاه بی نیاز دراز کنیم و بگوییم "یا مقلب القلوب و الابصار، یامدبرالیل و النهار،یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال" پیروز و شادکام و سرافراز باشید. اجتمام 1479/1927/1647

سرخط اخبار جامعه