۲۹ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6228635
۰ نفر
سطح آب دریاچه ارومیه 27 سانتی متر دیگر پایین رفت ................................................
ارومیه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/86 داخلی.اجتماعی.محیط زیست.دریاچه ارومیه.
مدیر کل محیط زیست اذربایجان غربی اعلام کرد: سطح آب دریاچه ارومیه در زمان حاضر نسبت به سال قبل درهمین زمان 27 سانتی متر پایین تر رفته است.
کیومرث کلانتری، روز چهارشنبه در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه استان گفت: براثر این کاهش، سطح شوره زارهای سواحل دریاچه به شدت در حال افزایش است.
وی اضافه کرد: ورودی آب دریاچه ارومیه نیز در همین مدت 5/1 میلیارد مترمکعب نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد.
کلانتری یادآور شد: به منظور تامین بخشی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه امسال افزون بر 800 میلیون مترمکعب ازآب دریاچه پشت سدهای استان به سوی دریاچه رها شدند با اینحال تاثیر چندانی در افزایش سطح آب نداشته است.
وی تاکید کرد: برای رسیدن ارتفاع آب به حد قابل قبول حداقل 6/5 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز است، که تامین آن جز با همراهی طبیعت امکان پذیر نیست.
مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی نیز در این جلسه از کاهش بارندگی در سال جاری خبر داد و گفت: متوسط بارندگی های امسال نسبت به سال قبل 13 درصد کاهش نشان می دهد.
فرخ مطلبی، میزان بارندگی های امسال را 9/374 میلی متر اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به متوسط طولانی مدت که حدود 420 تا 450 میلی متر است، کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.
وی میزان بارندگی های سال زراعی جاری را 9/164 میلی متر عنوان کرد و اظهارداشت: این میزان نیز نسبت به سال زراعی قبل از 34 درصد کاهش برخوردار است.
مطلبی، پراکنش بارندگی های امسال را نیز نامناسب خواند و گفت: امسال در شمال استان 17 درصد، در مرکز استان 28 درصد و در جنوب 36 درصد نسبت به سال قبل بارندگی کم شده است.
وی افزود: امسال همراه با کاهش بارندگی شاهد، کاهش دمای متوسط استان نیز بودیم، بطوریکه امسال متوسط دما 30 درجه سانتی گراد نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد.
با توجه به کاهش بارندگی های امسال، لزوم بهره برداری اصولی از آب پشت سدها و منابع زیر زمینی آب مورد بحث و بررسی اعضای ستاد حوادث غیر مترقبه استان قرار گرفت.
همچنین با توجه به روند روبه کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه بر لزوم اجرای اقداماتی در سطح ملی و جهانی برای نجات دریاچه ارومیه، به عنوان بزرگترین پهنه آبی ایران و مهمترین زیستگاه بیوسفری جهان تاکید شد. ک/2 583/587 شماره 013 ساعت 10:57 تمام

سرخط اخبار جامعه