در استقبال ازبهار/ جلوه های گردشگری بندرگز را تماشاکنیم .......................................................
بندرگز ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 داخلی.اجتماعی.گردشگری.
شهرستان بندرگز درغرب گلستان با جاذبه های طبیعی، تاریخی، طبیعی، مذهبی و همجواری جنگل، دریا و کشتزارها، چشم اندازهای زیبایی را فراهم کرده که می تواند روزهای آرامی را برای مسافران نوروزی به ارمغان آورد.
این شهرستان با دو بخش مرکزی و نوکنده و بیش از 50 هزار نفر جمعیت در 42 کیلومتری غرب گرگان و در ساحل دریای خزر جای دارد.
بخش نوکنده در ابتدای ورودی از استان مازندران به گلستان و در مسیر جاده تهران - گرگان - مشهد واقع شده است.
نقش تاثیر گذار طبیعت در زیبایی و آرامش منطقه و هماهنگی و همجواری جنگل، دریا و شرایط آب و هوایی، سیمای این شهر را شکل خاصی بخشیده که در نتیجه آن را به یک قطب توریستی ممتاز در استان گلستان مبدل کرده است.
وجود تفرجگاههای زیبا، قابلیت توسعه صنعت گردشگری را در این شهرستان افزوده بگونه ای که چشمه های آب بسیاری در دامنه کوهستان شکل گرفته است.
"غلغلی چشمه، توسکا چشمه، بلبل چشمه، چشمه گز و گلفرا هر یک با آب زلال، خنک و گوارا در مناطقی با چشم انداز طبیعی و همجواری با روستاهای کوهستانی بخشی از زیباییهای این شهرستان است.
یکی از مهمترین این تفرجگاهها "چشمه غلغلی" است که در 20 کیلومتری بندرگز و در عمق جنگلهای روستای "وطنا" واقع شده و دارای یک راه ارتباطی شوسه از روستای "گز" به "رادکان" کردکوی نیز می باشد.
از سوی دیگر وجود جنگل در قسمت جنوبی بندرگز، موقعیت ساحلی و شبه جزیره میانکاله در قسمت شمالی، سواحل خلیج گرگان، جنگلهای "جهان مورا" از دیگر جاذبه های طبیعی این شهرستان محسوب می شود.
گفتنی است خلیج گرگان دارای دو بندر "ترکمن" در کرانه خاوری و "گز" در کرانه جنوبی است.
شبه جزیره میانکاله به طول 60 کیلومتر واقع در جنوب شرقی دریای خزر و در شمال خلیج گرگان و سواحل بندرگز، یکی ازجاذبه های مهم گردشگری با چشم انداز طبیعی و وجود پرندگان مهاجر است.
همچنین وجود جنگلهای انبوه در قسمت جنوبی بندرگز چشم انداز طبیعی را فراهم کرده بگونه ای که این مناطق با زیبایی محیط خود که تنها با دیدن امکان توصیف دارد، در تمام فصول پذیرای گردشگران است.
در این میان جنگلهای "جهان مورا" از بی نظیرترین قابلیتهای طبیعی کشور است که در قسمت جنوبی شهرستان در دامنه شمالی البرز قرار دارد.
تنوع زیاد گونه های درختی و بوته های گیاهی همراه با پیچک، ویژگی دوگانه باتلاقی و جنگلی از مهمترین ویژگی های مناطق جنگلی این شهرستان است.
در قسمتی از آن نیز پارک جنگلی "باغو" قرار دارد که از چشم انداز زیبایی برخوردار است، هر چند امکانات ویژه ای در این پارک مهیا نیست ولی می توان با سرمایه گذاریهای لازم، از قابلیتهای آن برای رونق اقتصادی بندرگز بهره برد.
همچنین "جریا خندق در روستای کهنه کلباد، مارقلعه، دین تپه، خرابه های آتشکده قدیمی، تپه عبدالهی، قدیم قلعه، کافر تپه و عروس قلعه" از جمله آثار تاریخی شهر بندرگز می باشد.
گفتنی است از لحاظ تاریخی بندرگز قبل از قاجار با نام کناره یا قصبه کناره به عنوان ساحل استرآباد (گرگان امروزی ) محسوب می شد و از دروازه میدان شهر استرآباد، راهی به سوی این شهر وجود داشته است.
یکی از آثاری که تاریخ شهر بندرگز را نیز حکایت می کند "فانوس دریایی" برج مانندی است که در زمان قاجار توسط روسها در ساحل بنا شد که قدمت 100 ساله این اثر نشان ازپویایی شهر در آن زمان داشته و در واقع راهنمای کشتی هایی بوده که برای صادرات و واردات به خلیج گرگان می آمدند و در سواحل بندرگز لنگر می انداختند.
وجود اماکن مقدسه امامزاده حبیب الله در نوکنده، امامزاده علیرضا در سرطاق و نیز ساختمان گمرگ، شهرداری، شهربانی سابق و قصر پهلوی از دیگر آثار است که می تواند زمینه های جذب گردشگر را به بندرگز فراهم سازد.
بااین وجود باید گفت که بندرگز با دارا بودن جاذبه ها و قابلیتهای توریستی فراوان و نیازمندی های توسعه بیشتر، توانایی آن را دارد که با سرمایه گذاری در زمینه صنعت گردشگری به عنوان یکی از قطبهای مهم گردشگری در کشور مطرح شود.ک 4 506/601/579 شماره 012 ساعت 09:34 تمام

سرخط اخبار جامعه