با دستکاری ژنتیکی گیاهان می توانند سموم را جذب کنند ....................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/07/86 علمی.گیاه.سم.
به گفته محققان آمریکایی و انگلیسی، دانشمندان روشی برای فریب دادن گیاهان کشف کرده اند بطوری که آنها را به انجام کار پاکیزه سازی محیط زیست وا می دارد.
به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، محققان در دانشگاه واشنگتن درختان سپیدار را برای بیرون کشیدن سموم از آب های آلوده زمینی بطور ژنتیکی اصلاح کردند.
این کار روش مقرون به صرفه ای را برای پاکسازی محیط زیست از مواد آلاینده ارائه می دهد.
درضمن گروهی از محققان انگلیسی، گیاهان تراریخته (اصلاح ژنتیکی شده ) ابداع کرده اند که می تواند پس مانده های مواد منفجره عملیات نظامی را از محیط زیست پاک کند.
"شارون دوتی" استادیار منابع جنگلی در دانشگاه واشنگتن که مطالعه او در "گزارش های آکادمی ملی علوم" منتشر شده است، گفت کار آنها در مراحل اولیه قرار دارد اما نوید بخش است.
وی گفت، استفاده از گیاهان برای پاکسازی محیط زیست بیش از 10 برابر ارزان تر از سایر روش ها است.
همچنین این کار مزاحمت کمتری ایجاد می کند و منظره زیباتری نیز دارد.
در این مطالعه گیاهان تراریخته در شیشه های کوچک رشد داده شدند و تنها سانتی متر قد داشتند.
اما این گیاهان کوچک قادر بودند 100 برابر سریعتر از گیاهان معمولی آلوده کننده ها را به فرآورده هایی بی ضرر تبدیل کنند.
درضمن، محققان "دانشگاه یورک" با استفاده از ژن های گرفته شده از میکروب هایی که می توانند ماده منفجره RDX را که در ضمن سرطانزا نیز هست،از بین ببرند، گیاهان تراریخته ای درست کردند.
محققان "روزاموند جکسون"، "نیل بروس" و همکارانش دریافتند که این گیاهان اصلاح شده RDX را بسیار سریعتر از گیاهان معمولی از مایع و خاک آلوده پاک می کنند.
محققان نوشتند، این مطالعات نشان می دهند که این ژن ها را می توان در گونه های گیاهی که برای رشد در گستره های آموزش نظامی مساعد هستند طراحی و از آنها برای از بین بردن RDX استفاده کرد.
علمی/9136/1786 شماره 059 ساعت 12:15 تمام

سرخط اخبار جامعه