تاکداران خراسان شمالی کار تبدیل انگور به کشمش را آغاز کردند ............................................................
بجنورد ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 20/06/86 داخلی.اقتصادی.باغداری.تولید کشمش.
با گذشت چند روزی از فصل برداشت انگور بیدانه سلطانی، تاکداران خراسان شمالی عمدتا در مناطق شیروان و فاروج، کار سنتی تبدیل انگور به کشمش را در باغها آغاز کردند.
خراسان شمالی با تولید سالانه 150 هزار تن انگور، پنجمین کانون تولید انگور در کشور است که حدود 50 درصد از تولیدات آن به صورت سنتی به کشمش تبدیل می شود.
به گفته مسوولان جهاد کشاورزی خراسان شمالی این استان بیش از 18 هزار هکتار تاکستان دارد که نیمی از این سطح به گونه بیدانه سلطانی، موسوم به "کشمشی" اختصاص دارد.
یکی از تاکداران عمده شهرستان فاروج گفت : فصل تبدیل انگور به کشمش از نیمه شهریور آغاز می شود و تاکداران منطقه همه روزه با حضور در تاکستان سرگرم تبدیل انگور به کشمش هستند.
غلامعلی کمالی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: تاکداران همزمان با آغاز برداشت انگور کشمشی، برای فراهم کردن ادوات و نهاده های مورد نیاز برای فرآوری انگور خود را مهیا می کنند.
وی اظهارداشت : برای این کار تاکداران آجر فرشهایی را به صورت سنتی در کنار هم به فاصله یک سانت گذاشته و در لابه لای آن سیمان ریخته و بدین وسیله محفظه هایی را برای خشک کردن انگور ایجاد می کنند.
وی ادامه داد: بعد از این مرحله، تاکداران انگور را در محلی جمع کرده و با ساختن ترکیبی از پودر دی کربنات و روغن امونسین که به آن "تیزاب" گفته می شود انگور را به این محلول آغشته می کنند.
وی ادامه داد: انگور پس از یک دقیقه ماندن در مخزن حاوی تیزاب از آن خارج شده و بر روی آجرفرش ها قرار می گیرد.
وی زمان نگهداری انگور بر روی آجرفرشها را حدود دو هفته عنوان کرد و گفت: بعد از گذشت این زمان، انگور به کشمش تبدیل می شود.
مسوول واحد باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شیروان نیز گفت: برخی تاکداران این منطقه با استفاده از داربست، انگور را به کشمش تبدیل می کنند.
سیروس نیرومند به ایرنا گفت: شیوه آجرفرش از قدیم مرسوم بوده و داربست شیوه ای نسبتا نوتر است.
وی گفت: تاکداران به دلیل اینکه برای عملیات تبدیل انگور به کشمش هزینه زیادی می کنند ترجیح می دهند برای این کار از داربست که نیازمند استفاده از نیروی انسانی و هزینه بیشتری است استفاده نکنند.
وی ادامه داد: تاکداران برای استفاده از داربست نخست انگور را به محلول تیزاب آغشته و سپس آن را بر داربست ها می آویزند.
او نام دیگر داربست ها را بارگاه بهداشتی ذکر کرد و گفت: جهاد کشاورزی به 15 تاکدار برای تهیه بارگاه بهداشتی تسهیلات داده است.
وی ادامه داد: شیوه تبدیل انگور به کشمش نه تنها در خراسان شمالی بلکه در تمام استانهای کشور به صورت سنتی انجام می شود.
معاون اداره تعاون روستایی شهرستان شیروان نیز در گفت و گو با ایرنا تاریخ آغاز تبدیل انگور به کشمش را از 15 تا 20 شهریور عنوان کرد.
کاظم حیدرپور افزود: هر چه تاکداران دیرتر انگور را برداشت کنند، کشمش حاصل شده از آن شیرین تر می شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر انگور در اول مهر برداشت شود در تبدیل آن به کشمش از هر 5/3 کیلوگرم انگور یک کیلوگرم کشمش حاصل می شود و اگر در 20 شهریور برداشت شود از هر پنج کیلوگرم انگور، یک کیلوگرم کشمش به دست می آید.
خراسان شمالی، با تولید سالانه 150 هزار تن انگور، پنجمین استان تولید کننده انگور در کشور است که با 18 هزار و 600 هکتار تاکستان دو گونه انگور کلاهداری و کشمشی تولید دارد.
شیروان و فاروج با تولید سالانه 75 هزار تن انگور بی دانه سلطانی که به انگور کشمشی معروف است، مناطق عمده تولید این گونه انگور در استان خراسان شمالی هستند. ک/4 7186/626/659 شماره 058 ساعت 12:33 تمام

سرخط اخبار جامعه