معاون اول قوه قضاییه :بازداشت افراد تا شناسایی جرم آنها صحیح نیست ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 اجتماعی.قوه قضاییه.معاون اول تهران -معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد که براساس اصل برائت هیچ کس مجرم نیست و بازداشت افراد تا شناسایی جرم آنها صحیح نیست .
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی که روز پنج شنبه در دومین روز از برپایی همایش دادستان های کل کشور سخن می گفت از دادستان ها خواست تا مدیریت پرونده های مهم را به خصوص پرونده های که افکار عمومی را تشویش می کنند ، شخصا برعهده بگیرند.
وی با بیان این که مبارزه با معضل مواد مخدر نیازمند دیپلماسی عمومی فعال ، فرهنگ سازی و همکاری سایر بخش های فعال در این حوزه است ، گفت : دستگاه قضایی امروز مصمم و قاطع در راه مبارزه با مواد مخدر است اما اگر بخواهیم در این مسیر به نتیجه مطلوب برسیم باید همه دستگاه های مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری فعال داشته باشند .
این مقام قضایی افزود : همه پرونده های مواد مخدر یکجا در دادستان کل کشور مورد رسیدگی قرار می گیرند و عملکردها نشان می دهد که اقدامات قاطع ، به موقع و مسئولانه در این زمینه انجام می شود .
معاون اول قوه قضاییه با اشاره به صدور دستور العملی برای بازنگری در مورد زندانی شدن افراد و فعال شدن هیاتی در تهران ،خطاب به دادستان ها گفت : شما هم در استان ها قبل از هر کسی بازنگاهی به بازداشت ها داشته باشید و شخصا این کار را پیگیری کنید .
وی تاکید کرد که بازداشت فقط باید در حد ضرورت باشد زیرا بازداشت یک امر خلاف اصل است که تبعات اجتماعی و روانی برای افراد به همراه خواهد داشت.
رییسی افزود : ما حق نداریم حتی اگر فردی در دادگاه به قاضی اهانت کرد او را بازداشت کنیم البته روند پیگیری اهانت افراد به قاضی در جلسه دادگاه روند خاص خودش را دارد که باید از همان مسیر قانونی این امر دنبال شود .
وی افزود : در مواردی که لازم است که دادستان ها در محل حادثه حاضر باشند باید آنها حاضر شوند تا کار درست انجام و حقیقت روشن شود و فعالیت دادستان ها اگر همراه با زمان شناسی نباشد، فایده ندارد .
رییسی تاکید کرد : دادستان باید احساس امنیت را در بی گناهان ایجاد کند .
اجتمام 2035/1581 شماره 002 ساعت 10:14 تمام

سرخط اخبار جامعه