۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6135767
۰ نفر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سند راهبردی امنیت فضای اطلاعات به سازمان های مربوطه ابلاغ شد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 اجتماعی.انتظامی.وزیر ارتباطات تهران ـ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:در راستای توسعه امنیت فضای الکترونیکی، سند راهبردی امنیت فضای اطلاعات (ISMS( به تصویب دولت رسیده و به تمامی دستگاههای مربوطه ابلاغ شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، رضا تقی پور روز یکشنبه در همایش فناوی اطلاعات و ارتباطات، نظم و امنیت اجتماعی افزود: کمیته امنیت فضای اطلاعات در دولت فعال است و با توجه به زیرساخت های قانونی موجود، امیدواریم بتوانیم زودتر امنیت را در فضای اطلاعات ایجاد کنیم.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که سرمایه های زیادی به فضای مجازی منتقل می شود، در نتیجه لازم است امنیت این فضاها مورد توجه قرار گیرد.
وی با یادآوری این که سامانه های مختلفی به صورت کاربردی در حال تهیه است ، گفت: پلیس افتا (امنیت فناوری و تبادل اطلاعات ) به زودی تشکیل و کنترل امنیت فضای مجازی را در دست خواهد گرفت.
وی، نیروی انتظامی را یک نهاد پیشرو در نظم و فناوری اعلام کرد و افزود: با توجه به گستردگی جرایم رایانه ای و فضای مجازی و تنوع و ابزارهای مختلف در این فضا، نیازمند ایجاد امنیت در این فضا از طریق نیروهای متخصص هستیم.
وی با بیان این که به شدت نیاز به رویکرد علمی در حوزه تعریف جرایم و برخورد جرایم و همچنین نحوه مدیریت با این گونه جرایم داریم، تصریح کرد: بر خلاف جرایم در حوزه فیزیکی که با هزینه بیشتر و به صورت آشکار و علنی ایجاد می شود، جرایم رایانه ای بدون اثری در ظاهر و پنهان کاری صورت می گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در سطح جهانی، دایره اطلاعاتی سعی کرده است که با وضع قوانین برای جرایم رایانه ای، خلا در این سیستم را بپوشاند اما این قوانین کفایت لازم را نداشته وجمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تقی پور افزود: همانطور که روز به روز با آمارهای افزایش در جرایم و بزه در فضای مجازی رو به رو هستیم، در نتیجه لازم است ابزارهای لازم برای مقابله با این گونه بزهکاری ها را نیز داشته باشیم.
وی با اشاره به اقدامات مطلوب در ایجاد امنیت در فضای تبادل اطلاعات در کشور خاطر نشان کرد: در اواخر سال 87 توسط دولت، دستورالعملی برای امنیت سامانه های مجازی و سیستم پیام کوتاه ابلاغ شد.
وی ادامه داد: برای دوری از بوروکراسی اداری به این کارگروه تفویض اختیار شد تا سرعت العمل بیشتری داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار امیدواری نسبت به بالا رفتن جایگاه کشور در توسعه فضای اطلاعاتی در طول برنامه پنجم خاطر نشان کرد: لازم است امنیت به عنوان یک اقدام موازی در حوزه فناوری و تبادل اطلاعات توسعه پیدا کند وگرنه با یک خودروی بدون ترمز مواجه خواهیم شد.
تقی پور با بیان این که تمام مسوولان ظن درستی از موازی بودن توسعه امنیت در کنار فناوری دارند، گفت: اصل 44 قانون اساسی، موجب آزادسازی فناوری خواهد شد که در نتیجه، دیگر نمی توان ادعا کرد که اطلاعات در دست دولت است و از آن حفاظت خواهد شد.
به گفته وی، در این صورت، مقررات و ضوابط بیشتر و ابزار حفاظتی بیشتری نیاز است.
وی با بیان این که 70 درصد خدمات دولتی به مردم الکترونیکی خواهد شد، گفت : این چرخش ارایه خدمات از دستی به الکترونیکی در جلوگیری از صرف وقت موثر خواهد بود.
همچنین در این همایش، سرتیپ دوم پاسدار مجید سلطانی معاون فناوری و اطلاعات نیروی انتظامی، سرعت و شتاب را هدف تشکیل همایش در دانشگاه اعلام کرد و افزود: در برنامه پنجم توسعه لازم است پلیس فناور محور باشد.
وی خاطر نشان کرد: برای دستیابی به این ساز و کار باید پیش بینی های لازم صورت گیرد که همکاری با دانشگاه ها یکی از این موارد به شمار می آید.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بیژن رنجبر سرپرست دانشگاه تربیت مدرس در این همایش گفت: با مشارکت در توسعه و افزایش سهم تولیدات علمی، دانشگاه تربیت مدرس به جایگاه ویژه ای دست یافته است.
وی خاطر نشان کرد: کنترل و نظارت بر عملیات و ایجاد زمینه فعال در زمینه تصمیم سازی و در راستای ماموریت های ناجا می تواند در امنیت جامعه موثر باشد.
اجتمام 1572**9132**1708** شماره 042 ساعت 14:42 تمام

سرخط اخبار جامعه