۵ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6134640
T T
۰ نفر
متخصص کاردرمانی توانبخشی افراد ناتوان در کاهش فشار روانی به جامعه و خانواده موثر است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/05 اجتماعی.سلامت.کار درمانگر.بزرگداشت تهران- متخصص کاردرمانی با یادآوری اینکه کاردرمانگر با توانبخشی افراد ناتوان کمک می کند تا استقلال خود را بدست آورده و به عنوان فردی توانمند به جامعه باز گردد، گفت: توانبخشی این افراد تاثیر قابل توجهی در کاهش فشار روانی برجامعه و خانواده دارد.
دکتر افسون حسنی مهربان، که روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی کاردرمانی - پنجم آبان ماه (27 اکتبر هر سال )- در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران سخن می گفت، افزود: کاردرمانگر با تکنیک های جبرانی و جایگزین به بیمار آموزش داده و کمک می کند تا توانایی خود را بازیافته یا با هماهنگی و ایجاد تغییرات در محیط به مدد جو برای کسب استقلال فردی و فعالیت مجدد یاری می دهد.
وی با اشاره به سابقه 30 ساله این رشته در کشور گفت: هم اکنون دانشگاه علوم پزشکی ایران در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و PHD در زمینه کاردرمانی فعالیت می کند و در حال حاضر حدود دو هزار فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور حضور دارند که البته تمام این افراد فعال نیستند.
به گفته، مهربان ، مقطع PHD رشته کاردرمانی دو سال پیش راه اندازی شده است .
مدیر گروه آموزشی کار درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، گفت : اگر تعداد کاردرمانگران در کشور متناسب با نیاز نیست ، اما مشکل اصلی این است که اغلب آنان در شهرهای بزرگ زندگی یا فعالیت می کنند و توزیع مناسبی در سطح کشور صورت نگرفته است.
مهربان اضافه کرد: خوشبختانه با راه اندازی این رشته در شهرهای اهوار ، اصفهان، سمنان و برخی شهرها می توانیم ضمن افزایش متخصص درمانگر در مقاطع مختلف، نیاز سایر استانها و شهرها کشور را در این زمینه را تامین کنیم.
وی ادامه داد: مشکل دیگری که در تمام بخش ها و برای تمام رشته ها وجود دارد استخدام یا جذب نیروی انسانی است که به دلیل مشکلات عدیده ای که در این زمینه وجود دارد ، در بسیاری از مراکز درمانی ، بخش توانبخشی یا متخصص کاردرمانگر فعالیت نمی کند.
وی حضور متخصصان کاردرمانگر در شهرها و استانهای مختلف کشور را موجب گسترش ارایه خدمات توانبخشی در کل سیستم بهداشتی کشور عنوان کرد، فعالیت گسترده درمانگران در سراسر کشور علاوه بر کاهش فشار روانی خانواده ها و جامعه ، به لحاظ مالی نیز فشار کمتری به سیستم سلامتی کشور و خانواده ه ها وارد می کند.
این متخصص کاردرمانی اضافه کرد: در صورتی که به این رشته توجه شود، ضمن ارتقای جایگاه آن در سطح کشور ، تاثیر بسزایی در حوزه پیشگیری و درمان خواهد داشت.
وی بار دیگر به اهمیت کاردرمانی در سیستم سلامت و بهداشت اشاره کرد و گفت: کاردرمانگر با ابعاد روانی، جسمی ، ذهنی و اجتماعی بیمار ارتباط داشته و امروزه سیستم بهداشت کشور متوجه اهمیت آن شده و این نقطه قوت ، حوزه بهداشت و درمان است.
مهربان ، خاطر نشان کرد: کاردرمانگران نیز باید ضمن به روز کردن دانش خود ، شخصیتی انعطاف پذیری داشته و ویژگی تلاشگری و خلاقیت را همیشه در کار خود حفظ کنند.
اجتمام 1828** شماره 090 ساعت 19:03 تمام

سرخط اخبار جامعه