۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6133006
۰ نفر
رییس آزمایشگاه سازمان انتقال خون وظیفه ما نجات جان تک تک انسان ها ست ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 کلیات.خون.خون های نادر تهران -رییس آزمایشگاه رفرانس ایمونو هماتولوژی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه درصد بسیار کمی از جمعیت کشور خون نادر دارند، گفت:اما از آنجایی که وظیفه ما نجات جان تک تک انسان هاست، باید با شناسایی این افراد در مواقع ضروری تامین کننده خون مورد نیاز آنها باشیم.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مصطفی مقدم ادامه داد: با توجه به اهمیت نجات جان انسانها، بر اساس 30 سیستم گروه خونی اصلی و فرعی و همچنین تعداد 320 آنتی ژن متفاوت که تا کنون در دنیا مشخص شده اند؟ طی برنامه ملی اهداکنندگان خونهای نادر، تاکنون بیش از 80 نفر را شناسایی کرده ایم.
مجری برنامه ملی اهداکنندگان خونهای نادر در ایران افزود: فاز اول برنامه ملی اهداکنندگان خون های نادر از دو سال پیش در 5 استان تهران، خوزستان، هرمزگان، خراسان رضوی و قم آغاز شد.در این طرح سعی داریم تا افرادی را که شامل گروه های خونی نادر هستند با روش های خاص شناسایی کنیم.
مقدم در مورد تعریف خون های نادر گفت: تعریف خاص و بین المللی برای این موضوع وجود ندارد، اما اتحادیه بانک خون آمریکا برای انجام برنامه شناسایی خونهای نادر تعریفی ارایه داده که به ازا هر یکهزار نفر جمعیت فقط یک نفر خونی مشابه فردی با خون نادر داشته باشد و خون خیلی نادر هم متعلق به فردی است که در یک جمعیت 10 هزار نفری تنها یک نفر مشابه خون وی ، خون داشته باشد.
به گفته مقدم ، برخی افراد نیز ، مانند صاحبان گروه خونی بمبئی هستند که مشابه خونشان در هر 250 هزارنفر یافت می شود.
مقدم، شناسایی افراد با خون نادر پیش از اینکه در شرایط اضطراری به این موضوع آگاه شوند را یکی از مهم ترین اهداف برنامه ملی اهداکنندگان خون نادر عنوان کرد و گفت: هدف دوم نیز خونگیری از این افراد در شرایط بدون استرس و ذخیره این خود به صورت منجمد است تا در صورت لزوم خود فرد یا بیماران مشابه وی بتوانند از آن استفاده کنند، ضمن اینکه اسامی این افراد به عنوان اهداکننده گروه خونی نادر در بانک اطلاعاتی ما ثبت و در موقع لزوم جهت اهدای خون دعوت می شود.
وی در مورد نحوه نگهداری این خونها نیز افزود: آنچه ذخیره می شود گلبولهای قرمز است و عمر نگهداری گلبول قرمز به صورت مایع 35 روز است.
مقدم توضیح داد: اما گلبولهای قرمز خونهای نادر برای مدت طولانی تری باید ذخیره شوند، بنابراین با افزودن مواد نگهدارنده سعی می شود تا تحمل این سلولهای خونی در دمای خیلی پایین افزایش یابد و بتوان آن ها را در دمای منفی 80 درجه سانتیگراد نگهداری کرد و گلبولهای قرمز خون های نادر که با این روش ذخیره می شوند تا 10 سال قابل استفاده هستند.
رییس آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی و انجماد خون سازمان انتقال خون کشور با یادآوری اینکه انجام آزمایش های شناسایی خون های نادر گران و وقت گیر است ؟ گفت: با توجه به اینکه این آزمایش ها تخصص ویژه ای را طلب می کند، بنابراین این آزمایش ها فقط در آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی ستادمرکزی سازمان انتقال خون انجام می شود و همکاران ما در استانهای یاد شده نمونه هایی از خون ها را به این آزمایشگاه ارسال می کنند و اگر پس از آزمایش ها، فردی دارای خون نادر باشد، در صورت مطمئن بودن از نادر بودن خون فرد به انتقال خون استان اطلاع می دهیم تا بتوانیم با اهداکننده خون نادر برای مراحل بعدی در ارتباط باشیم.
به گفته مقدم ، نمونه ها، از بین خونهای اهدایی و از گروه های خونی مثبت و منفی O به صورت تصادفی انتخاب و ارسال می شوند.
وی در مورد اینکه افرادی که گروه خونی نادر دارند ، در صورت نیاز چگونه می توانند خون دریافت کنند، گفت: اگر پیشتر شناسایی شده باشند که به طور طبیعی ذخیره ای از خون خودشان در بانک انجماد خون سازمان انتقال خون وجود دارد و در اختیار آنان قرار می گیرد و در غیر اینصورت اگر درحین درمان تشخیص صورت گیرد که فرد دارای گروه خونی نادر است و خون مشابه وی را در بانک خون بیمارستان وجود ندارند با بانک خون انجماد سازمان انتقال خون تماس می گیرند و خون مورد نیازشان تامین می شود.
وی با تاکید بر اینکه بانک انجماد خون، همیشه و هر لحظه آماده ارایه خدمات است ، ادامه داد: دسترسی به بانک انجماد خون 24 ساعته امکانپذیر است و با توجه به اینکه بانک اطلاعاتی از صاحبان گروه های خونی نادر تهیه شده است، در صورت نیاز می توان از این افراد دعوت کرد تا خون خود را برای بیمار مورد نظر اهدا کنند.
مقدم اضافه کرد: از آنجا که این افراد اهداکننده خون نادر همیشه الزاما در دسترس نیستند، مشکلاتی هم برای خونگیری وجود دارد که از آن جمله نقل مکان و تغییر شماره تلفن های تماس است و این امکان وجود دارد که فرد در آن موقع به هر دلیلی مثلا بیماری، امکان اهدای خون نداشته باشد.
وی افزود: امسال قصد داریم در صورت هماهنگی لازم، آزمایش تشخیصی گروه های خونی نادر را در حجمی وسیع تر و بر روی خون های 10 هزار نفر از اهداکنندگان خون انجام دهیم. البته تمامی این آزمایش ها با استفاده از دستگاه تمام اتوماتیکی که به تازگی راه اندازی شده انجام می شود که در آزمایشگاه سرولوژی ستاد مرکزی سازمان انتقال خون متمرکز خواهد بود.
وی در ادامه به بازدید نماینده برنامه بین المللی خونهای نادر از آزمایشگاه رفرانس ایمونو هماتولوژی و انجماد خود سازمان انتقال خون اشاره کرد و گفت: سازمان انتقال خون ایران از فروردین امسال عضو کارگروه خونهای نادر انجمن بین المللی انتقال خون (ISBT( شده است و تا امروز از بین کسانی که به عنوان دارندگان خون نادر شناسایی شده اند، مشخصات چهارده نفر را که نمونه های خوبی هستند به ISBT ارسال کرده ایم تا گروه خونی شان در شبکه بین المللی خونهای نادر ثبت شود.
به گفته مقدم، شبکه بین المللی خونهای نادر امکان به اشتراک گذاشتن منابع خونی نادر را برای اعضایش فراهم می کند، به عبارت دیگر هر زمان که نیاز به خونی نادر از سوی هر یک از اعضا دیده شد با دسترسی به این شبکه امکان پیدا کردن خون سازگار برای بیمار مورد نظر فراهم می شود.
براساس این گزارش ، تاکنون هیجده کشور از جمله ایران،انگلیس، هلند، آفریقای جنوبی، برزیل ، سوئیس، نیوزلند،آمریکا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، تایوان، ژاپن، چین، فنلاند،هند و عمان عضو دائم کارگروه بین المللی خونهای نادر هستند. اما 60 کشور برای دریافت خون می توانند به اطلاعات شبکه این کارگروه مراجعه کنند.
وی در مورد اینکه چگونه هر فرد می تواند متوجه شود که آیا جزو افراد با گروه خوبی نادر هست یا خیر؟ گفت: هر فرد می تواند با رفرانس ایمونوهماتولوژی و انجماد خون سازمان انتقال خون ایران تماس بگیرد. ما هم هماهنگی های لازم با بخش پذیرش آزمایشگاه انجام می دهیم تا نمونه گیری به صورت رایگان انجام شود. البته توصیه ما این است که افراد با گروه خونی o مثبت و منفی مراجعه کنند.
اجتمام *1828** شماره 044 ساعت 15:33 تمام

سرخط اخبار جامعه