۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6132997
۰ نفر
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی: شیوع سرطان سینه در کشورهای غربی بیش از کشورهای شرقی و ایران است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 اجتماعی.سلامت.سرطان تهران -عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی، با یادآوری اینکه در جهان و ایران، شایع ترین سرطان در میان زنان، سرطان سینه است، گفت: شیوع این بیماری در کشورهای غربی بسیار بالاتر از کشورهای شرقی است،به گونه ای که در کشور آمریکا از هر هشت زن ، یک زن به این بیماری مبتلا است.
دکتر آسیه الفت بخش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با بیان اینکه میزان ابتلا به سرطان سینه در ایران حتی یک چهارم کشورهای غربی نیست ، گفت: براساس آمار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سال 86- 1385، از هر یکصد هزار نفر زن ایرانی، 27 نفر به این بیماری مبتلا می شوند.
وی ادامه داد: با آنکه سرطان سینه در ایران شایع ترین سرطان در میان زنان است ، اما از نظر میزان مرگ و میر در میان زنان در اثر سرطان، در رتبه سوم یا چهارم قرار دارد.
این استاد یار مرکز تحقیقات سرطان سینه جهاد دانشگاهی، دلیل پایین بودن میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در ایران را به دلیل تشخیص زودهنگام و همچنین درمان های مناسب این بیماری دانست.
الفت بخش با یادآوری اینکه شیوع سنی سرطان سینه در ایران نسبت به کشورهای غربی پایین تر است، گفت: میانگین شیوع این بیماری در ایران بین 40 تا 49 سال است در حالی که میانگین شیوع آن در کشورهای غربی بین 50 تا 59 سال است و تاکنون نیز دلیل پایین تر بودن سن ابتلا در ایران، شناسایی نشده است وی اضافه کرد: در گذشته، بیماران مبتلا به سرطان سینه در مراحل بالاتر متوجه این بیماری می شدند که همین مساله، درمان این بیماران را با مشکل مواجه می کرد.
وی ادامه داد: اکنون بیشتر افراد مبتلا به این بیماری در مرحله دو متوجه این بیماری می شوند و به همین علت پیش از دست اندازی این بیماری به کل سینه یا سایر بافت ها می توان آن را درمان کرد.
مدیر گروه پژوهش سرطان سینه، گفت: با توجه به اینکه زنان 60 درصد بیشتر از مردان به سرطان سینه مبتلا می شوند، می توان با روش غربالگری و معاینه اولیه، این بیماری را در مراحل نخست تشخیص داد و برای درمان آن تلاش کرد.
این متخصص در ادامه به عوامل تاثیر گذار در ابتلا افراد به این بیماری پرداخت و گفت: عوامل ژنتیکی یا ارث، عوامل هورمونی و عوامل محیطی مهمترین دلایل ابتلا افراد به این سرطان هستند.
وی تاثیر ژنتیک یا ارث را در ابتلا به سرطان سینه، بین 10 تا 15 درصد عوامل این بیماری عنوان کرد و افزود: حداکثر 20 درصد احتمال وجود دارد که فرد به دلیل داشتن ژن مبتلا به سرطان سینه به این بیماری مبتلا شود.
وی سن زودرس قاعدگی ، یائسگی دیر رس ، عدم حاملگی ، عدم شیردهی و استفاده از هورمون درمانی را از عوامل هورمونی این بیماری عنوان کرد و گفت: سابقه اشعه درمانی از بافت سینه و بیماریهای پیش سرطانی در بیوکسی سینه ( نمونه برداری سینه ) از عوامل محیطی این بیماری محسوب می شوند.
وی ادامه داد: هنوز اطلاعاتی از تاثیر سیگار در ایجاد سرطان سینه وجود ندارد اما الکل از عوامل موثر بر این بیماری محسوب می شود.
اجتمام 1828/1572** شماره 035 ساعت 15:11 تمام

سرخط اخبار جامعه