منابع خبری وقوع تظاهرات خونین دانشجویان دانشگاه ریاص را تایید کردند # امان - ایرنا6/10/73 برابر با 27 دسامبر 1994 منابع مستقل خبری در ریاص پایتخت عربستان سعودی تایید کردند که هفته گذشته تظاهرات صد دولتی خونینی دردانشگاه این شهربوقوع پیوسته و پلیس پادشاهی به سرکوب ان پرداخته است .
این منابع گفتند که تظاهرات روز سه شنبه هفته گذشته و از دانشکده پزشکی دانشگاه ریاص شروع شد و دانشجویان در حالیکه علیه فهد رییس حکومت خانوادگی سعودی و عبدالله ولیعهد و رییس گارد سلطنتی شعار می دادند / هدف حمله قرار گرفتند .
این منابع که از امان تلفنی با انان در ریاص تماس گرفته شد گفتند که در جریان سرکوب دانشجویان حداقل یک دانشجو کشته شد و شماری دیگر زخمی شدند.
در روز شنبه این هفته مسافرینی که از راه زمینی وارد اردن شدند / از وقوع تظاهرات خونین در دانشگاه ریاص خبر داده بودند.
به رغم گذشت یک هفته از سرکوب تظاهرات خونین دانشجویان دانشگاه ریاص منابع خبری رسمی در پادشاهی سعودی همچنان به سکوت خود در برابر اخبار منتشره در رسانه های خبری جهان ازوقوع این تظاهرات ادامه می دهند .
درپادشاهی عربستان تمامی روزنامه ها/شبکه های رادیویی و تلویزیونی ونیزخبرگزاری این کشور دراختیارخانواده حاکم قرار دارند.
منابع خبری در ریاص در باره هویت کامل دانشجوی مقتول در جریان تظاهرات روز سه شنبه هفته گذشته دانشگاه ریاص/اظهار بی اطلاعی کردند اما گفتند که شنیده اند مقتول فرزند یکی از کارمندان عالی رتبه وزارت امور خارجه عربستان بوده است .
این منابع همچنین از شمار دقیق دانشجویان دستگیر شده اظهار بی اطلاعی کردند اما تایید کردند که تعدادی از دانشجویان در جریان تظاهرات و پس از ان دستگیر شده اند .
دانشجویان در جریان تظاهرات علیه سازش غیر رسمی پادشاهی سعودی با رژیم صهیونیستی و تشویق اعراب به این سازش شعار می دادند .
پادشاهی عربستان در طول ماههای اخیر پاره ای از روابط غیر رسمی دیرینه خود را با رژیم صهیونیستی علنی کرده است .
در پاییز امسال ریاص موافقت کرد تا حریم هوایی عربستان را به روی پرواز هواپیماهای صهیونیستی بگشاید و به یک روزنامه چاپ تل اویو به نام تلگراف اجازه چاپ و انتشار همزمان در ریاص داد.
شاهزاده سعود الفیصل وزیر امورخارجه پادشاهی سعودی دو هفته پیش در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به تعهد ریاص در برابر سازش بارژیم صهیونیستی باردیگر تاکید کرد گروههای مخالف دولت ریاص که درتبعید بسر می برند در هفته های اخیر تظاهرات متعددی در لندن و چند گوشه اروپا برپا کرده و خواستار لغو نظام حکومتی خانوادگی در پادشاهی سعودی و جایگزنی حکومتی مردمی از نوع جمهوری دراین کشور شده اند انهامی گویند حکومتی باساختار حکومت سعودی که به مانند حکومتی قبیله ای با مسایل یک کشور و مردم ان برخورد می کندوجاهت لازم را برای اداره کشوری که مهد اسلام بوده و مقدس ترین اماکن مذهبی مسلمانان دران سرزمین واقع شده اند و از ذخایر فراوان نفتی برخوردار است/ندارد.
عبدا..بن باز مفتی اعظم پادشاهی سعودی هفته گذشته به جائز بودن ارتباط اعراب با رژیم صهیونیستی نظر داده بود.