برگزاری هفته کتاب در ایران حرکتی پویا برای ترویج فرهنک کتابخوانی # تهران ایرنا- 21/9/73 برابر با 12 دسامبر 94 دومین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در قالب یک حرکت ملی گسترده از سوی وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی و با همکاری وزارتخانه ها و سازمان های مختلف از روز شنبه در سراسر کشور کار خود را اغاز کرده است.
برگزاری این هفته و تاکید بر کتاب و کتابخوانی در جامعه نشانگر اهتمام مسئولان فرهنگی ایران در زمینه گسترش کتابخوانی و نوید بخش رشد و پویائی این بخش فرهنگی در اینده است.
سال گذشته تاکید رهبر انقلاب اسلامی بر گسترش کتابخوانی به عنوان یک واجب دینی و وظیفه ملی از یک طرف اهمیت توجه به کتابخوانی افراد جامعه رابرای مسئولان فرهنگی روشن ساخت و از طرف دیگر توجه بیشتر اقشار مختلف مردم را به سوی کتابخوانی که در اشتغالات روزمره بتدریج کمرنک می شد جلب کرد .
رهبر انقلاب در بخشی از بیاناتشان /توجه نکردن به کتابخوانی در جامعه را یک خسارت بزرک برای کشور دانستند و از مردم خواستند در فرصت بی نظیری که بر اثر حکومت دین و دانش در کشور پدیدامده عقب ماندگی هارا جبران کنند و با توجه به امر کتابخوانی در جهت اعتلای فکری و فرهنگی کشور گام بردارند .
هشدار رهبر انقلاب اسلامی وظیفه مسئولان فرهنگی ایران را برای پژوهش علمی و بررسی عواملی که مردم را از کتاب و کتابخوانی کم رغبت ساخته است مشخص کرده و دستگاههای فرهنگی را موظف می کند با برنامه های اصولی حرکت ایجاد شده برای ترویج کتابخوانی در جامعه را بطور جدی دنبال کنند .
در دومین هفته کتاب وزارتخانه های فرهنک و ارشاد اسلامی اموزش و پرورش /اموزش عالی/جهادسازندگی /سازمان تبلیغات /صداو سیما /استانداریها /شرکت پست /موسسه نمایشگاههای فرهنگی /انتشارات سروش و مدرسه /کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان //خانه کتاب ایران /کتابخانه ملی و هیات امنای کتابخانه های عمومی ایران در تلاش هستند کتاب را به میان خانواده هاببرند وفرهنک کتابخوانی را ترویج نمایند .
برپائی نمایشگاههای کتاب در مساجد بار دیگر نقش کلیدی مساجد را به عنوان مراکز فرهنگی پر تحرک و پر نفوذ روشن ساخت و نشان داد مساجد می توانند کار پر کردن بخش بزرگی از خلاء فرهنگی را بر عهده داشته باشند نکته جالب توجه اینکه با هزینه ساخت یک کتابخانه عمومی می توان 400 کتابخانه را در مساجد راه اندازی کرد.
صاحب نظران فرهنگی بر این عقیده اند که علاوه بر فعالیتهای انجام شده در هفته کتاب تلاش معاونت فرهنگی وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی در برپائی کتاب در استانهای مختلف و استقبال گسترده مردم از این نمایشگاهها حرکتی بر خاسته از متن فرهنک غنی اسلام در جهت ترویج کتابخوانی را به نمایش گذاشته است .
به عقیده کارشناسان فرهنگی علیرغم فعالیتهای گسترده ای که در اخیرا در زمینه توجه به امر کتاب و کتابخوانی در ایران انجام شده این بخش همچنان بامشکلات جدی دست به گریبان است و نباید به یک حرکت و تلاش کوتاه مدت و مقطعی اکتفا کرد بلکه می بایست وصغیت کتاب را بطور مستمر ساماندهی نموده و کتاب را از درون قفسه های خاک گرفته به زندگی مردم وارد کرد.