۱۳ بهمن ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5855954
۰ نفر
انتقاد یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا از قرارداد صلح دیتون # تهران - ایرنا 13 بهمن ماه 74 برابر با دوم فوریه 1996 یک نماینده مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت که قرار داد صلح دیتون حق حاکمیت را از بوسنی ربوده است .
یک تحلیل گر هفته نامه اسپات لایت به نقل از دانکن هانتر نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیانوشت : دولت کلینتون با قرار داد صلح دیتون بوسنی را به عنوان یک ازمایشگاه برای اجرای نظم نوین جهانی مورد استفاده قرارداده است .
هانتر می افزاید : در این قرارداد هیچگونه استقلال و حق حاکمیت و قدرت برای دولت بوسنی وجود ندارد و قانون اساسی، پلیس، بانک مرکزی، پناهندگان و حتی ،، حقوق بشر ،، بوسنی نیزحداقل تاپایان این قرن دردست مقامات خارجی خواهد بود .
این نماینده مجلس بااشاره به وضعیت قبلی بوسنی ( قبل از قرارداد دیتون ) و بعد از امضای قرارداد می گوید : مردم بوسنی که زمانی زندگی شان با وجود نیروها و سلاح های پیشرفته صربها مورد تهدید بود، درحال حاضر با وجود یک سری قوانین که بر روی کاغذ نوشته شده است، باردیگر تهدید میشود .
هانتربااشاره به این که حق حاکمیت بوسنی سلب شده است ،خاطر نشان کرد طبق این قرار داد، دادگاه عالی بوسنی نمی تواند از بین شهروندان بوسنی قاضی انتخاب کند بلکه این دادگاه عالی باید توسط قضات خارجی اداره شود.
بانک مرکزی برای 6 سال ممکن است قادربه تمدید اعتباربرای به دست آوری پول نباشد .
این محدودیت توسط صندوق بین المللی پول وضع شده است .
طبق این قرار داد نمایندگان بانک مرکزی بوسنی ازطرف صندوق بین المللی پول انتخاب خواهند شد و نمی توانند از شهروندان بوسنیایی باشند .