درپی انفجار بمب در پیشاور تدابیر امنیتی در چند شهر پاکستان تشدید # اسلام اباد -ایرنا 2/ 10/ 1374برابر با 23 دسامبر 1995 به دنبال انفجار بمب در شهر پیشاور پاکستان پلیس این کشور تعداد زیادی از اتباع افغانستان رادراین شهربازداشت کرده و براقدام های امنیتی در چند شهر نیز افزوده است.
گزارش های دریافتی حاکی است بیش از 50 تبعه افغانستان تاکنون بازداشت شده اند و نصیر ا... بابر وزیر کشور پاکستان گفته است طی چند روز عاملین این حادثه دستگیر خواهند شد.
انفجار مذکور پنج شنبه شب در یک بازار در شهر پیشاور روی داد که طی ان دست کم 46 تن کشته و حدود 200 نفر زخمی شدند.
برخی از مطبوعات تعداد کشته شدگان را60 تن اعلام کرده اند.
برخی از مقام های رسمی ایالت سرحد عوامل افغانستانی وابسته به دولت برهان الدین ربانی رابه دست داشتن در این حادثه متهم کرده اند بینظیر بوتو نیز امکان دخالت عوامل خارجی در این حادثه راردنکرده است.
حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیارنیزدراطلاعیه ای اعلام کردتازمانی که دولت مورد حمایت هند وروسیه در کابل برقرارباشد چنین اعمال تروریستی روی می دهد ونباید افغانی های دوستار پاکستان متهم شوند.
دولت افغانستان در بیانیه ای که روز جمعه از رادیو کابل پخش شد دخالت افغانی ها در این حادثه را رد کرد و گفت اتهام های دولت پاکستان برای انحراف افکار عمومی از مشکلات داخلی است.
در همین حال نوابزاده نصر ا... خان یکی از نمایندگان مجلس ملی پاکستان ازدولت این کشور خواست علیه دولت افغانستان دست به اقدام نظامی بزند .
نوازشریف رهبرجناح مخالف در مجلس ملی پاکستان انفجارپیشاور را ناتوانی دولت در تامین امنیت خواند و از ان ابراز تاسف کرد.
سرکنسولگری ایران در پیشاور نیز اقدام تروریستی انفجار بمب در پیشاور رامحکوم کرد و به نمایندگی از دولت ایران به دولت و ملت پاکستان بویژه خانواده قربانیان حادثه تسلیت گفت .