مواردمورد توافق درمذاکرات تهران بین احزاب رقیب کردستان عراق اعلام شد # تهران - ایرنا 18/7/74 برابر با 10 اکتبر 1995 دکتر " فوام معصوم " رییس هیات اتحادیه میهنی کردستان عراق دوشنبه شب در تهران اعلام کرد : این اتحادیه و حزب دمکرات کردستان عراق در مذاکرات خود در تهران در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی و کاستن از نفرات مسلح طرفین درگیر در کردستان عراق به توافق کامل دست یافتند .
وی در گفت و گویی با خبرنگار ایرناافزود : طرفین تاریخ دقیق برگزاری انتخابات پارلمانی را برای اداره جدید کردستان عراق تعیین کرده اند و پذیرفتند که قوای مسلح خود را در آن منطقه کاهش دهند .
وی تاریخ توافق شده میان دو طرف برای برگزاری انتخابات پارلمانی را روز چهارم " مه " سال 1996 میلادی ذکر کرد و گفت : " نتایج این انتخابات هر چه باشد مورد قبول اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق خواهد بود .
" معصوم " در پاسخ به این سوال که آیا مرجعی از داخل و یا خارج از کردستان عراق بر حسن برگزاری این انتخابات نظارت خواهند داشت ، ابراز داشت : ناظران رسمی از خارج از کردستان بر انتخابات نظارت نخواهند کرد ، اما خبرنگاران داخلی و خارجی با حضور خود می توانند نقش ناظران را ایفا کنند .
وی گفت : اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق هنوز در مواردی اختلاف نظر دارند که قرار شد این مسایل در مذاکرات انیده که تاریخ ان هنوز مشخص نیست ، مورد بحث و بررسی قرار گیرد .
دکتر " معصوم " احتمال دخالتهای خارجی برای جلوگیری از اجرای توافقات حاصل شده را ضعیف دانست و افزود : به جز ترکیه به نظر نمی رسد سایر کشورها در اجرای توافقات بدست آمده دخالت کنند و این توافقات بیشتر از ناحیه رژیم عراق تهدید می شود . زیرا توافقات بین طرفین به مصلحت عراق نیست .
وی درباره دلایل شکست اجلاس " دوبلین " که با میانجیگری امریکا برگزار شد ، گفت : اجلاس دوگانه اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق در دوبلین با حضور ترکیه به اجلاس " سه جانبه " تبدیل شد و حضور ترکیه از دلایل شکست اجلاس دوبلین بود . ضمن اینکه نمایندگان حزب دمکرات عراق در آن زمان آمادگی فعلی در تهران را نداشتند .
رییس هیات اتحادیه میهنی کردستان عراق افزود : رابطه خوب هیات میانجی جمهوری اسلامی ایران با با اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق و نیز شناخت بیشتر ایران از اوضاع کردستان عراق در موفقیت اجلاس تهران نقش بسزایی داشته است .
وی افزود : ترکیه در صدد حل مسایل و مشکلات مرزی خود در اجلاس دوبلین بود و می خواست به اجلاس تحمیل کند که اساس مشکلات کردستان عراق ، حزب کارگران ترکیه است ، در صورتی که حقیقت این نیست و مشکل عمده درگیری بین حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق است .
دکتر " معصوم " گفت : اهتمام ترکیه این بود که تمامی نیروهای ما را به منطقه مرزی بکشاند تا این نیروها با معارضین کرد ترکیه بجنگند ، اما ما به آنها اعلام کردیم که این کار باید بعد از برقراری صلح انجام شود و کار اجلاس دوبلین نیست .
" معصوم " افزود : پارلمان کردستان عراق بخاطر عدم حضور عده ای از اعضای آن که وابسته به حزب دمکرات کردستان هستند ، مدتها است که تشکیل نشده و چون انتخابات در کردستان عراق برگزار نشده است ، پارلمان فقط یک جلسه را برای تمدید دوره آن از 3 سال به 4 سال با توافق طرفین تشکیل داد .
رییس هیات اتحادیه میهنی کردستان عراق درباره وضعیت اقتصادی و اجتماعی رژیم عراق گفت : وضعیت عراق روز به روز وخیم تر شده و هر روز افراد بیشتری از حکومت دور می شوند و این دوری از حکومت ، خویشاوندان و نزدیکان صدام را نیز شامل می شود .
وی افزود : در میان نیروهای ارتش عراق که کوچکترین کنترلی در کردستان عراق ندارد اختلاف مشاهده می شود . فعالیت نیروهای مخالف صدام در جنوب عراق بیشتر شده و در سطح بین المللی نیز از حکومت بغداد به عنوان یک نظام " منفور " یاد می شود .
این مقام اتحادیه میهنی گفت : رژیم عراق در گذشته به فرانسه و روسیه امیدبسته بود که اکنون به آنها امیدی ندارد و مصاحبه های ملک حسین حاکی ازاین است که اردن نیز در حمایت از عراق عقب نشینی کرده است وی گفت : وضعیت اقتصادی مردم عراق بسیار وخیم است و دینار عراقی که قبل از اغاز جنک با ایران معادل 3 دلار امریکا بود به حدی نزول کرده که در حال حاضر یک دلار امریکا معادل 2 هزار دینار عراقی است .
رییس هیات اتحادیه میهنی کردستان عراق از مجلس اعلای عراق به عنوان قویترین نیروی مخالف رژیم عراق در جنوب این کشور یاد کرد و افزود : نیروهای مخالف در لندن ، سوریه و تهران با برگزاری گردهمایی های گوناگون علیه رژیم عراق به فعالیت می پردازند .
وی اوضاع عراق را انفجارآمیز خواند و احتمال داد که یک قیام مردمی علیه فساد و کمبود ، سراسر عراق را فراگیرد و افزود : به نظر من گروههای مخالف رژیم صدام در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری به وحدت نیاز دارند.
دکتر " معصوم " وقوع کودتا در عراق را به عنوان یک احتمال در اینده بعید ندانست ولی گفت : وقوع کودتا در عراق احتمال اول نیست . زیرا صدام به شدت مراقب نیروهای ارتش است و هر وقت احساس کند که افسری به شهرت نسبی دست می یابد با توسل به روشهای مختلف از جمله صحنه سازی تصادف ، سقوط هلی کوپتر و ... او را از میان برمی دارد و خود نیز در مراسم تشییع جنازه اش شرکت می کند .
رییس هیات اتحادیه میهنی کردستان عراق از جمهوری اسلامی ایران بخاطر برگزاری جلسات صلح میان طرفین درگیر در کردستان عراق تشکر کرد و گفت : ما از جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم تا به مردم کردستان عراق که از نظر اقتصادی و فرهنگی وضعیت مناسبی ندارند ، کمک کند .
هم اکنون هیاتهایی از حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای شرکت درجلسات صلح میان طرفین درگیر در کردستان عراق با میانجیگری هیاتی ازجمهوری اسلامی ایران در تهران بسر می برند .