۱۶ شهریور ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5844190
۰ نفر
امریکا اجلاس مشترک گروههای تماس اسلامی و غربی را مهم خواند # نیویورک - ایرنا16/6/74 برابر با 7 سپتامبر1995 مقامهای دولت کلینتون می گویند اجلاس گروه تماس کشورهای غربی و اسلامی در پاریس از اهمیت ویژه ای برای واشنگتن برخوردار است و فعالانه در ان شرکت خواهند کرد .
سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت /پیتر تارنوف /معاون وزیر خارجه امریکا روز چهارشنبه واشنگتن را به قصد شرکت در کنفرانس گروه تماس در پاریس ترک خواهد کرد .
دولت فرانسه در شرایط تشدید تلاشهای سیاسی و نظامی برای حل بحران بالکان درخواست کرده است که نمایندگان عالیرتبه گروه تماس کشورهای غربی و اسلامی روز پنجشنبه در پاریس گرد هم امده و در مورد تحولات بوسنی و هرزگوین به بحث و تبادل نظر بپردازند.
به گفته منابع امریکایی اعضای گروه تماس کشورهای مقتدر درمورد بحران بوسنی مشتمل بر امریکا/روسیه /المان /فرانسه وانگلیس به همراه نمایندگان کشورهای ایتالیا /اسپانیا و کانادا در این جلسه حضور پیداخواهند کرد .
اعضای گروه تماس کشورهای اسلامی در امور بوسنی و هرزگوین از دیگر شرکت کنندگان در اجلاس پاریس خواهند بود .کشورهای پاکستان /ترکیه /عربستان / مالزی / مصر /سنگال به همراه جمهوری اسلامی ایران اعضای گروه تماس کنفرانس اسلامی را تشکیل می دهند .اندونزی نیز که نیروهای ان به عنوان نیروهای حافظ صلح در منطقه حضور دارد از جمله کشورهای اسلامی است که به گفته منابع فرانسوی در این اجلاس حضور خواهد یافت .
سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت گروه تماس کشورهای اسلامی اهمیت بسیاری برای امریکا دارد و به این دلیل بوده است که هولبروک نیز در ابتدای هفته جاری در ژنو توقف داشته و بانمایندگان گروه تماس سازمان کنفرانس اسلامی ملاقات کرده است .
/نیکلاس برنز / درمورد مذاکرات بیشتر بین کشورهای غربی و اسلامی اضافه کرد /این موضوع قابل درک است که ما در سطح گروه تماس با انها تماسهای کاملتری داشته باشیم و نه تنها درمورد موقعیت نظامی در منطقه بلکه چشم اندازهای صلح با انان گفتگو کنیم .
وی تاکید کرد این اجلاس حائز اهمیت است و تارنوف به نمایندگی از سوی امریکا در ان شرکت خواهد کرد .
تارنوف درجریان سفر خود به اروپا روز جمعه در مذاکرات صلح بوسنی که به ابتکار امریکا قرار است روز جمعه در ژنو با شرکت وزرای خارجه سه کشور بوسنی و هرزگوین کرواسی و صربستان و مونته نگرو برگزار شود حضور پیداکند.