۱۴ شهریور ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5844101
۰ نفر
برنامه جدید کوبا برای جذب سرمایه های خارجی # نیویورک - ایرنا14/6/74 برابر با 5 سپتامبر 1995 کوبا برای جذب سرمایه خارجی در صدد است تا مالکیت خارجی دراین کشور را تا میزان صد در صد قانونی اعلام کند.
روزنامه وال استریت ژورنال در شماره امروز سه شنبه نوشت بحران اقتصادی در کوبا ، رهبران این کشور کمونیستی را بران داشته است تا در اسرع وقت موانع موجود را از سر راه سرمایه گذاری خارجی در کوبا برطرف کند.
قانون جدید که قرار است از امروز سه شنبه در کوبا به تصویب برسد به شرکتهای خارجی اجازه می دهد تا میزان صد درصد دراین کشور سرمایه گذاری کرده وبازده سرمایه خود را به صورت ارزهای معتبر از کوبا خارج کنند.
به نوشته این روزنامه فروپاشی اتحاد شوروی که روزی بزرگترین حامی رژیم کاسترو بود بحران اقتصادی - اجتماعی عظیمی را برای این جزیره کمونیستی در نیم کره غربی ایجاد کرده است و رهبری کوبا برای حفظ پایه های سیاسی خود در صدد برامده است تا با اجرای برخی از اصول بازار ازاد ، سرمایه گذاران خارجی را به این کشور جذب کند.
/جان کاولیچ / رئیس شورای اقتصادی کوبا - امریکا که یک دفتر خصوصی فعال درامریکا می باشد قانون جدید را یک /سند انتقالی/ درگذر از مرحله اقتصاد دولتی به اقتصاد ازاد درکوبا می داند.
به گفته وی این قانون به شرکتهای خارجی اجازه می دهد تا در زمینه خرید وفروش املاک ومستغلات ، احداث ساختمانهای اداری ومسکونی وجلب سیاحان در کوبا فعالیت کنند هرچند همچنان منع قانونی برای فعالیت این شرکتها در زمینه دفاعی ، امنیت ملی ، اموزش و وبهداشت وجود دارد.
" جیمز وایزنند/ یک وکیل اهل میامی امریکا وناشر خبرنامه /تجارت کوبا/ مهمترین مزیت این قانون را ایجاد /منطقه تجاری ازاد/ در کوبا و ایجاد صنایع مونتاژ خارجی به سبک مکزیک دراین کشور می داند.
به نوشته وال استریت ژورنال در قانون جدید همچون قوانین گذشته هیچ تلاشی برای رفع موانع موجود از سر راه جذب مستقیم نیروی کار توسط شرکتهای خارجی نشده است.
بر اساس قوانین کار در کوبا شرکتهای خارجی مجاز به استخدام وپرداخت مستقیم حقوق کارگران کوبایی نیستند واداره کاریابی کوبا با تامین نیروی کار مورد نیاز شرکتهای خارجی حقوق دلاری کارگران را دریافت ومعادل ارزی انرا به کارگران پرداخت می کند.
این مساله موجب بی میلی سرمایه گذاران خارجی برای ایجاد صنایع مونتاژ در کوبا شده است چراکه شرکتهای خارجی خواستار جذب بهترین نیروی کار در کوبا به صلاحدید خود هستند.
/وایزنند/ دراین رابطه می گوید دولت کوبا برای جذب سرمایه گذاران خارجی وایجاد برخی از صنایع مونتاژ در کوبا احتمالا حاضر به برخی چشم پوشی ها دراین زمینه است.