۱۴ شهریور ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5844011
۰ نفر
دیدار روسای جمهور ترکیه و بوسنی هرزگوین # انکارا - ایرنا14/6/74 برابر با 5 سپتامبر 1995 علی عزت بگوویچ رئیس جمهور بوسنی هرزگوین روز دوشنبه درانکاراباسلیمان دمیرل رئیس جمهور ترکیه دیدار وگفتگو کرد.
دمیرل قبل ازشروع مذاکرات رسمی با بگوویچ به خبرنگاران گفت که امیدواراست "گامهای جدید برداشته شده درجهت قطع خونریزی در بوسنی به صلح منجر شود." وی گفت حکومت بوسنی مخالف صلح نیست بلکه صربهای مهاجم مخالف برقراری صلح در بوسنی هستند و بهترین دلیل این امر حمله صربها به سارایووا در28اگوست امسال است0 دمیرل افزود دنیا درحال بیدار شدن است وبیش ازاین نظاره گرجنایت صربهادر بوسنی نخواهد بود.
عزت بگویچ رئیس جمهور بوسنی هرزگوین نیز طی سخنانی هدف خود از سف ر به ترکیه را بررسی اخرین تحولات و نیز پیشنهاد امریکا درمورد برقراری صلح در بوسنی با مقامات ترکیه ذکر کرد.
عزت بگویچ گفت حکومت بوسنی قبلا به پیشنهادهای گروه تماس غرب درجهت برقرای صلح در بوسنی جواب مثبت داده بود و با رد این پیشنهادها ازسوی صربها ، انها یکبار دیگر روحیه تجاوزگرانه خود در نزد افکار عمومی جهان را نشان دادند.
وی در ادامه افزود همکاری بوسنیائیها و کرواتها درپیروزیهای کسب شده در کراینا علیه صربها و نیز بمباران مواضع صربها از سوی ناتو وضعیت موجود در بوسنی را بصورت فوق العاده ای دراورده است.
درمذاکرات دو رئیس جمهور وزرای امورخارجه ترکیه وبوسنی نیز حضورداشتند.
عزت بگوویچ روزدوشنبه وارد انکاراشد وقراراست دوشنبه شب باریچاردهولبروک معاون وزیر امور خارجه امریکا و نماینده این کشور در بوسنی که به انکارا خواهد امد دیدار کند.
عزت بگوویچ روز سه شنبه انکارا را ترک خواهد کرد.