اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد مذاکره با اتحادیه اروپا # تهران - ایرنا1/4/74 برابر با22 ژوئن 1995 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج شنبه گفت حضور هیات ایرانی در فرانسه به منظور پاسخ به درخواست گفتگوی اتحادیه اروپا در مورد سلمان رشدی نیست .
مرتضی سرمدی سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گفتگوهای امروز هیات ایرانی به ریاست محمود واعظی معاون اروپا و امریکای وزارت امور خارجه بامقامات اتحادیه اروپا گفت .. ازسه سال گذشته در ریاست هرکشوری ،یک دور گفتگوهای کاری بین ایران و اتحادیه اروپا وجود داشته که در هر دور مسئله رشدی از جمله مسائلی بوده که مورد گفتگو ی دو طرف قرار داشته است .
وی افزود .. این بار نیز این دیدارها درچارچوب گفتگوهای منظم دوره ای طرفین است که مثل دوره های قبل امکان بحث مسئله رشدی نیز وجود دارد و ماهم مواضع خود را در چارچوب عدم امکان لغو فتوای امام خمینی و تاکید بر ضرورت رعایت مقررات بین المللی اعلام خواهیم کرد.
سرمدی در مورد این سوال که چه مسائلی در این دور از مذاکرات مورد گفتگو قرار خواهد گرفت گفت .. همانند دوره های گذشته مسائل منطقه ای بین المللی و نیز مسایل دو جانبه مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به این سوال که اجلاس کشورهای صنعتی جهان در هالیفاکس موضوع نویسنده مرتد کتاب ایات شیطانی رامطرح و از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده بود که از تهدید رشدی فاصله بگیرد گفت چهار کشور عضو اتحادیه اروپا که از اعضای این اجلاس هستند و از مواضع اصولی ایران در خصوص فتوا علیه رشدی مرتد مطلع بوده اند.
بر اساس توافقات قبلی ، پنجمین دور مذاکرات دوره ای میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در پاریس برگزار خواهد شد.