۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5834074
۰ نفر
مدیران حقوقی خارجی کشورهای حوزه خزر در تهران گرد هم می ایند.
# الماتی - ایرنا 26/2/74 برابر با 16 مه 1995 مدیران کل حقوقی وزراتخانه های خارجی پنج کشور حاشیه دریای خزر پیرامون بررسی رژیم حقوقی دریای خزر اخر خرداد ماه در تهران گردهم می ایند.
این مطلب پس از پایان سمینار بررسی علمی و عملی رژیم حقوقی دریای خزر که روزهای دوشنبه و سه شنبه در الماتی بر گزار گردید اعلام شد.
در سمینار دو روزه الماتی که به ابتکار مراکز مطالعات استراتژیک وزارتخانه های امور خارجه قزاقستان و جمهوری اسلامی ایران تشکیل گردید کارشناسان حقوقی و اقتصادی کشورهای حاشیه خزر پیرامون رژیم حقوقی منابع طبیعی و اقتصادی این دریا به تبادل افکار پرداختند.
طی دو روز گذشته نمایندگان کشورهای حاشیه خزر بطور مشروح دیدگاه های خود را پیرامون وضعیت حقوقی و منابع طبیعی و اقتصادی و انتقال نفت مطرح کردند.
در این سمینار تلاش شد که دیدگاههای مختلف به هم نزدیک شود و همگی متفق القول بودند که وضعیت حقوقی این دریا بایستی به گونه ای تعیین شود که ضرر و زیانی متوجه هیچکدام از کشورهای ساحل ان نشود.
همچنین کارشناسان معتقد بودند که مساله دریای خزر مربوط به کشورهای ساحل این دریا است و کشورهای ساحل ان باید مسایل و مشکلات خود را با تفاهم و همکاری حل کنند.
در این سمینار که معاونان وزرای خارجه کشورهای قزاقستان/جمهوری اذربایجان/روسیه و جمهوری اسلامی ایران هیات های خود را سرپرستی می کردند جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد که کارشناسان حقوقی وزارتخانه های خارجی کشورهای حوزه دریای خزر برای بررسی رژیم حقوقی این دریا در تهران تشکیل جلسه دهند که مورد موافقت قرار گرفت.
این کارشناسان پس براسی رژیم حقوقی دریای خزر پیشنهادات خود را به جلسه وزرای امور خارجه پنج کشور حوزه دریای خزر که در اوایل ماه سپتامبر در عشق اباد بر گزار میشود ارایه خواهند کرد.