۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5834042
۰ نفر
مواد غذایی هند از طریق ایران به اسیای مرکزی صادر می شوند # دهلی نو - ایرنا26/2/74 برابر با16 مه 1995 بازرگانان جمهوری های اسیای میانه گوشت و سایر کالاهای هندی را به صورت نقد از بازار دوبی خریداری می کنند و از طریق ایران به این جمهوریها انتقال می دهند.
به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری هندی پی تی ای به علت تراکم کالاها در بنادر هند ، اعتصاب در کشتارگاهها ، عدم ارتباط مستقیم میان این کشور و جمهوری های اسیای میانه و مقررات پیچیده اداری در هند که موجب تاخیر انتقال کالا از این کشور به خارج می شود تجار اسیای میانه دوبی را به هند ترجیح می دهند.
گوشت هندی در خاورمیانه و جمهوری های اسیای مرکزی خریداران زیادی دارد و ادامه جنک در چچن مانع جریان انتقال کالا به جمهوریهای جنوبی کشورهای مستقل مشترک المنافع شده است. در نتیجه این جمهوریها با کمبود کالاهای ضروری مواجه شده و بهای این کالاها نیز در این جمهوریها افزایش یافته است.
پی تی ای ادامه داد بازرگانان جمهوریهای اذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، ترکمنستان و قزاقستان صدها تن مواد غذایی هندی را از بازار دوبی خریداری و توسط کانتینر به بندرعباس و از انجا به جمهوریهای اسیای مرکزی ارسال می کنند.
افزایش تقاضا در جمهوریهای شوروی سابق به این نوع کالاها باعث بالارفتن قیمت انها در بازار دوبی شده است به طوری که بهای گوشت هندی طی چند ماه اخیر از هر تن 500 دلار به 900 دلار و بهای کره از هر تن یک هزارو 900 دلار به دو هزارو 300 دلار افزایش یافته است.
منابع بازرگانی می گویند به دنبال تاسیس سازمان تجارت جهانی که کشورها را مجبور به قطع پرداخت سوبسید به لبنیات و گوشت می کند بهای این کالاها در اروپا افزایش یافته است و جمهوریهای شوروی سابق را مجبور به یافتن بازارهای خرید جدید کرد.