یک نشریه معتبر آمریکایی دولت "کلینتون" را از استرداد "ابومرزوق" برحذر داشت # تهران - ایرنا 17 بهمن 1375 برابر با 5 فوریه 1997 نشریه "کریستین ساینس مانیتور" در شماره روز سه شنبه خود در یک مقاله تحلیلی درباره "موسی ابومرزوق" رهبر فلسطینی که در زندان نیویورک زندانی است، می نویسد: چنانچه آمریکا در صدد استرداد این فرد برآید، خود را در بازی قدرت خاورمیانه به طور مستقیم درگیر ساخته است.
"اسکات پیترسون" تحلیل گر مطبوعاتی این نشریه در ادامه می نویسد: تا این لحظه آمریکا به طور مستقیم هدف جنبش های سیاسی خاورمیانه نبوده است، ولی اکنون اگر به اخطارهای گروه حماس مبنی بر عدم تحویل " ابومرزوق " به اسراییل ترتیب اثر ندهد، به مثابه جرقه ای آتش خشونت را در سراسر منطقه خاورمیانه شعله ور خواهد ساخت و خود را آماج حملات ناگهانی ساخته است.
"کریستین مانیتور" با اشاره به نارضایتی بسیاری از فلسطینی ها که معتقدند روند صلح برای آنها دستاوردی نداشته، می نویسد: اکنون این مساله بهانه خوبی به دست حماس خواهد داد تا مصالحه دولت خودگردان فلسطین با دولت یهود را در هم کوبد.
این روزنامه نوشت: اگر طرفداران حماس ماشه بمب را بکشند، روند صلح کند شده و به این ترتیب "عرفات" و همتای جدیدش "نتانیاهو" دچار ضعف و فترت خواهند گردید.
"مانیتور" می نویسد: باوجود سیاست سرسختانه "نتانیاهو" دیپلمات ها احساس می کنند که اسراییل در مورد درخواست خود مبنی بر تحویل گرفتن "ابومرزوق" دچار تردید شده و احتمال می رود که از خواسته خود صرف نظر کند.
هرچند که روز گذشته دفتر "نتانیاهو" این شایعه را تکذیب کرده بود.
" مانیتور" سپس از قول "محمود الظاهر" رهبر حماس می نویسد: " تاکنون حماس آمریکا را یک دشمن رو در رو محسوب نمی کرد، اما اگر آمریکا "ابومرزوق " را ربوده و تحویل اسراییلی ها دهد، این به معنای آن است که آمریکایی ها و اسراییلی ها بدنبال دردسرهای خشونت آمیز در منطقه هستند." این روزنامه می نویسد: تا این جای قضیه حماس آرامش خود را حفظ کرده است، اما برای تحلیل گرانی که سعی دارند میزان قدرت حماس را در برهم زدن صلح از طریق حملات جدید محاسبه نمایند، روشن است استرداد "ابومرزوق " به اسراییل تا چه حد می تواند مخاطره انگیز باشد.
"مانیتور" می افزاید: کشتن "یحیی عیاش" در سال گذشته، حماس را به انتقام جویی واداشت که بدنبال آن عده ای اسراییلی کشته شدند و به شکست "شیمون پرز" در انتخابات انجامید.
این روزنامه سپس با اشاره به گشایش مدخل دالان مسجدالاقصی و بروز خشونت های خیابانی نوشت: به اعتقاد فلسطینی ها باوجود عقب نشینی نیروهای اسراییلی از شهر "الخلیل" تنش در منطقه رو به افزایش است.
"کریستین مانیتور" سپس از قول یک فرد ناشناس فلسطینی که به طور اشکار از حماس حمایت نمی کند نوشت: "ابومرزوق" به منزله روح حماس است، اگر او را مسترد کنند، یعنی کسی را کشته اند.
* (الف - ع)