توان نیروی هوایی روسیه از زمان تشکیل ان رو به کاهش گذاشته است # مسکو - ایرنا 17 بهمن 1375 برابر با 5 فوریه 1997 فرمانده نیروی هوایی روسیه اعلام کرد: توان این نیرو از زمان تشکیل آن در سال 1992 میلادی به طور تدریجی کاهش یافته است .
ژنرال "پیوتردنیکین" روز سه شنبه در گفت و گو با "اینترفاکس" روسیه تصریح کرد، حجم تخصیص بودجه به نیروی هوایی روسیه به شدت کاسته شده است و هیچ نشانه ای از بهبود شرایط کنونی دیده نمی شود.
وی افزود: باوجود کاهش نفرات نیروی هوایی روسیه از 500 هزار به 150 هزار، تعداد هواپیماها از 11 هزار به 5700 فروند و شمار ژنرال ها تا یک سوم سطح سابق، کارکنان نظامی و غیر نظامی نیروی هوایی روسیه در ماه های متمادی حقوق خود را دریافت نمی کنند.
ژنرال " دنیکین " گفت : به نیروهای نظامی تحت امر وی هنوز حقوق دو ماه گذشته پرداخت نشده و مدت تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان غیر نظامی به سه ماه رسیده است .
این نظامی روسی با انتقاد شدید از کمبود شدید قطعات یدکی گفت : هم اکنون تنها 50 درصد هواپیماهای جنگی ارتش روسیه در آمادگی کامل رزمی قرار دارند.
وی افزود: به دلیل کمبود شدید سوخت زمان تمرین های سالانه خلبانان به 30 تا 50 ساعت کاهش یافته است، در حالی که این مقدار باید 180 تا 240 ساعت باشد.
ژنرال "دنیکین" گفت: نیروی هوایی روسیه می تواند بدون هواپیماهای جدید آمادگی خود را حفظ کند، اما جنگنده های کنونی باید تجهیز شوند.
وی اظهار داشت: نیروی هوایی روسیه هم اکنون از هواپیماهای سوخوی 25 و 27 و میک 29 بهره مند است .
* (الف - ع)