دولت "ربانی" خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت در مورد تحولات افغانستان شد # سازمان ملل - ایرنا 16 بهمن 1375 برابر با 4 فوریه 1997 دولت افغانستان بار دیگر خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی رفتار گروه طالبان با اقوام تاجیک شمال کابل شد.
" عبدالرحیم غفورزای " کفیل وزارت امور خارجه دولت "برهان الدین ربانی " در نامه ای به رییس شورای امنیت که متن ان روز سه شنبه منتشر شد، این درخواست را مطرح کرد.
وی در تاریخ 30 دی ماه ( 19 ژانویه ) نیز با ارسال دو نامه مشابه به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت ضمن اعتراض به نقل مکان اجباری اهالی شهر "چاریکار" به کابل توسط طالبان و خواستار دخالت فوری سازمان ملل برای بازگرداندن این افراد، شده بود.
گروه طالبان در پی عملیات نظامی اخیر خود علیه طرفداران دولت "ربانی" در شمال کابل پیروزی های جدیدی کسب کرده و مردم مناطق تصرف شده را نقل مکان داده است .
کفیل وزارت امور خارجه افغانستان در نامه خود نوشت: اقدام غیرانسانی کوچ اجباری اقوام تاجیک که در منطقه شمال کابل زندگی می کنند توسط مزدوران طالبان ادامه دارد.
وی در بخش دیگری از نامه خود خاطرنشان کرد: انتظار جدی مردم و دولت اسلامی افغانستان این است که شورای امنیت، نقض شدید قوانین بشردوستانه بین المللی را توسط مزدوران طالبان و کسانی که به عنوان همدست به انها کمک می رسانند، مورد بررسی قرار دهد.
دولت "ربانی " می گوید: پاکستان کمک های نظامی، اطلاعاتی و مالی در اختیار گروه طالبان قرار می دهد، دولت اسلام اباد منکر دخالت خود در امور داخلی افغانستان است .
" غفورزای " در پایان نامه خود خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی اوضاع وخیم نواحی شمال کابل که به گفته وی ناشی از سیاست پاکسازی قومی گروه طالبان می باشد، شده است .
* (الف - ع)