۱۶ بهمن ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5824808
۰ نفر
انعکاس انتخابات پاکستان در جراید انگلیس # لندن - ایرنا 16 بهمن 1375 برابر با 4 فوریه 1997 مطبوعات انگلیس در گزارش های روز سه شنبه خود از انتخابات پاکستان ، به مساله عدم استقبال مردم از این رای گیری پرداختند.
جراید انگلیس با اشاره به شرکت 25 درصد از رای دهندگان پاکستانی در انتخابات روز گذشته، به کاهش محبوبیت احزاب سیاسی در این کشور اشاره کردند.
روزنامه "ایندیپندنت " چاپ لندن نوشت : نتایج اولیه انتخابات نشان می دهد که هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی از حمایت مردمی برخوردار نیستند و این امر حاکی از نارضایتی مردم از وضعیت دموکراسی در این کشور است.
به نوشته این روزنامه، بهانه های زیادی مانند سردی هوا یا ماه رمضان وجود داشت که مردم در انتخابات شرکت نکنند، لیکن هیچ یک بی توجهی مردم نسبت به رای گیری و احزاب سیاسی را مخفی نمی کند.
خبرنگار " ایندیپندنت " از لاهور افزود: اکثر رای دهندگان پاکستان معتقدند که هر نخست وزیری که این بار انتخاب شود ممکن است مجددا توسط رییس جمهور برکنار شود.
روزنامه "دیلی تلگراف" چاپ لندن نیز نوشت: نتایج انتخابات روز دوشنبه در پاکستان بسیار مایوس کننده بود، نخست اینکه فردی مثل "نواز شریف" که همانند "بی نظیر بوتو" متهم به فساد، تقلب و خشونت است به قدرت رسیده و دیگر اینکه عدم شرکت مردم حاکی از بی علاقگی فزاینده انها نسبت به دموکراسی در این کشور است.
در سرمقاله این روزنامه امده است، نخست وزیران متعددی به اتهام فساد و سوء مدیریت به وسیله روسای جمهور پاکستان از کار برکنار شده اند لیکن همان رهبران مجددا قدرت را در کشور در دست گرفته اند و وضعیت مملکت نیز بدتر از گذشته شده است، در این شرایط تعجبی نیست اگر مردم تمایلی به رای دادن نداشته باشند.
"دیلی تلگراف" افزود: نتایج انتخابات حاکی از یک خلا سیاسی در این کشور است و مشروعیت دولت جدید با حضور اندک مردم در انتخابات زیر سوال قرار دارد.
این روزنامه افزود: تا زمانی که دو حزب عمده سیاسی در مجلس پاکستان اثار حکومت نظامی گذشته این کشور را در قانون اساسی نزدایند و موقعیت نخست وزیر را محکم نسازند، پاکستان هم چنان در جنک های فرقه ای، نابسامانی اقتصادی و مواجهه با هند درگیر خواهد بود.
روزنامه "تایمز" نیز نوشت: عدم شرکت بی سابقه مردم پاکستان در انتخابات نشانه ای از ناامیدی انها از سیستم سیاسی درهم ریخته کشور است که هیچ چشم اندازی برای ثبات یا پیشرفت اقتصادی این کشور ندارد.
"تایمز" افزود: باوجود ادعای " بوتو " در مورد تقلب در انتخابات، ناظران بین المللی تاکنون شواهدی دال بر این موضوع مشاده نکرده اند.
روزنامه "گاردین" چاپ لندن نوشت: عدم استقبال مردم از انتخابات حاکی از نارضایتی گسترده در پاکستان از دو حزب عمده سیاسی است.
"گاردین" افزود: نتایج انتخابات برای "عمران خان" کریکت باز سابق پاکستان یک سرافکندگی سیاسی بوده است.
تلویزیون "بی بی سی" نیز در برنامه "نیوز نایت" در دوشنبه شب مساله عدم شرکت قابل ملاحظه مردم پاکستان در انتخابات و بی توجهی افکار عمومی این کشور نسبت به اوضاع سیاسی در این کشور را مورد توجه قرار داد.
* (الف - ع)