۲۸ دی ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5823011
۰ نفر
فرانسه و امریکا اختلاف های خود را کنار گذاشتند # پاریس - ایرنا 28 دی 1375 برابر با 17 ژانویه 1997 روابط پاریس و واشنگتن، به دنبال سفر اخیر"جرج ماوس" ، معاون وزارت امور خارجه امریکا به فرانسه بهبود یافته است .
روزنامه "لوموند" روز جمعه نوشت : پاریس و واشنگتن اخیرا رقابت و اختلاف های خود را آشکارا بیان داشته اند.
ظاهرا حمایت امریکا از دخالت فرانسه در افریقای مرکزی ، موجب بهبودی روابط دو کشور شده، و حتی ممکن است راه را برای همکاری بین دو طرف نیز هموار کند .
" لوموند" به نقل از "جرج ماوس" می افزاید: اکنون بین پاریس و واشنگتن بیشتر دیدگاه مشترک وجود دارد تا اختلاف، و روابط به وضعیت مناسب بازگشته است .
این روزنامه خاطرنشان می کند، با اظهارات "ماوس" ، اختلاف های امریکا و فرانسه که در اواخر سال 1996 میلادی به اوج رسید، اگر کاملا برطرف نشده باشد ، دست کم به حداقل رسیده است و دو کشور ممکن است در آینده به صورت مشترک در آفریقا عمل کنند .
"لوموند"، در سرمقاله خود در باره روابط امریکا با افریقا، تحت عنوان "خشم ضد امریکایی نسلون ماندلا" ، به نقل از رییس جمهوری آفریقای جنوبی می نویسد: افریقای جنوبی ، به هیچ قدرتی اجازه نخواهد داد سیاست خارجی این کشور را دیکته کند .
به نوشته "لوموند"، ظاهرا آمریکا دو روز پیش از اظهارات "ماندلا"، تهدید کرده بود، اگر "پرتوریا"، تحویل سلاح به ویژه سیستم های پیشرفته هدایت تیراندازی برای تانک به سوریه را متوقف نکند، کمک امریکا به افریقای جنوبی را قطع خواهد کرد .
"لوموند" می افزاید: "نلسون ماندلا" که نگران استقلال کشورش و قاره آفریقا است با پیشنهاد امریکا برای تشکیل نیروی دخالت در افریقا مخالفت کرده و مخالفت امریکا با تجدید انتخاب "پطروس غالی" به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد را نیز سرزنش کرده است .
* ( ا - ع )